Jak prawidłowo konserwować rynny i krokwie?
Grzegorz Średniawa, finalista II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.
Często zapominamy, że rynny to nie dekoracyjny deseń, a niezbędny element każdego domu. To one chronią naszą elewację przed wodą, odprowadzając ją i jednocześnie nie dopuszczając do jej zalewania. Dzięki temu tynki nie odpadają i nie mamy w domu wilgoci, co byłoby konsekwencją ich braku. Żeby prawidłowo spełniały swą funkcję należy odpowiednio o nie dbać. Przegląd jesienią – pozbycie się liści oraz wiosną – sprawdzenie ich stanu po zalegającym wcześniej śniegu, w zupełności wystarczy. Należy także sprawdzić ich szczelność. Fachowcy twierdzą, że wystarczy wlać do niej wodę. Zatykamy otwór odpływowy i napełniamy rynnę wodą. Mniej więcej do połowy jej wysokości. To pozwoli sprawdzić, czy mamy gdzieś do czynienia z przeciekami. Miejscem, gdzie pojawiają się najczęściej są łączenia. To właśnie one są najbardziej narażone. Jeżeli znajdziemy nieszczelność, łatwo się jej pozbędziemy stosując uszczelniacze. Wybrać można z całej gamy dostępnej na rynku.
Z kolei krokiew to już element konstrukcyjny dachu. Bardzo istotny, ponieważ przenosi obciążenia dachu od pokrycia dachowego, jak również siły wiatru czy obciążenia śniegiem i ciężaru własnego. Należy więc zadbać o jej żywotność, poprzez właściwą konserwację. Zabezpieczy ona drewno przed szkodliwymi czynnikami. O konserwacji krokwi myśleć należy już na etapie wyboru drewna. Wybierać należy takie, które posiada dobre właściwości mechaniczne np. świerk, jodła. Pamiętać także należy o bardzo istotnej kwestii – drewno na krokiew musi być bardzo dobrze wysuszone.
Konserwacja krokwi to nic innego jak impregnacja drewna. Pokrywa się je środkami, które mają chronić drewno przed owadami, bakteriami i grzybami. Preparaty te mają również za zdanie chronić ją przed działaniem ognia i wilgoci. Obecnie na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnorodnych preparatów stosowanych do impregnacji drewna. Krokiew to element szalenie ważny dla konstrukcji budynku, dlatego polecam korzystanie raczej ze znanych, sprawdzonych i dobrej jakości preparatów. Preparaty do impregnacji pielęgnują drewno powierzchniowo. Wnikają około 2 cm w głąb drewna, jednak to wystarczy, by należycie je chronić. Warto jednak wspomnieć, by przed impregnacją, zająć się obróbką mechaniczną drewna, a mianowicie złącz ciesielskich. Konserwacja krokwi ma za zadanie zabezpieczyć je przed zniszczeniem. To ważne dla bezpieczeństwa budynku.
Membrany dają gwarancję zabezpieczenia dachu, poddasza i pozostałych pomieszczeń w domu, na długie lata. – Na rynku dostępna jest szeroka gama tych produktów, są one zróżnicowane pod rozmaitymi względami, np. jeśli chodzi o technologię produkcji, dodatki uszlachetniające (np. stabilizacja na UV), wodoszczelność – hyrofobizacja powłok (impregnacja), wytrzymałość mechaniczna – odporność na rozerwania. Wszystkie te parametry mają wpływ zarówno na cenę, jak i na funkcjonalność oraz trwałość produktu. Aby dobrać odpowiedni rodzaj membrany do dachu, najlepiej zdać się na fachowca, który precyzyjnie doradzi, jaki materiał wybrać – radzi January Nowosiński. Montujemy je bezpośrednio na krokwiach lub na deskowaniu. Następnie mocujemy kontrłaty i łaty, a dopiero na nich dachówki.
Komentarze