Blachy dachowe

Rąbek stojący zatrzaskowy – nowe oblicze płaskiego dachu

Dach wykonany blachą na rąbek zatrzaskowy wygląda bardzo dobrze. Panele zostały prawidłowo i szczelnie położone przez doświadczoną ekipę dekarską, właściciel obiektu jest zadowolony, poza jedną rzeczą – falowaniem powierzchni paneli. Jest to znana pięta achillesowa producentów rąbka zatrzaskowego. Czy tak musi być zawsze?


Rąbek zatrzaskowy marki Bratex Dachy to dobrze znane poszycie dachu. Jest to produkt nowoczesny, trwały i ekonomiczny. Można go wykorzystać przy bardzo małym nachyleniu połaci (6°), nie wymaga wzmocnionych konstrukcji dachu, co można zaobserwować w przypadku cięższych pokryć dachowych. Specjalna konstrukcja paneli powoduje szybkie i sprawne zamontowanie bez widocznych łączeń na dachu, czyniąc twój dach niepowtarzalnym i ponadczasowym. Bratex Dachy oferuje blachy zatrzaskowe w najszerszej palecie kolorów oraz w różnych gatunkach materiału (w tym także aluminium). Rąbek zatrzaskowy Bratex posiada fabryczne obustronne pasy startowe (bez dopłaty) umożliwiające montaż na listwie okapowej. Zastosowanie najbezpieczniejszych zamków uniemożliwia „wypięcie” paneli. Specjalnie wyprofilowane arkusze w łuk powodują przyleganie do połaci dachowej.
Kolejnym wariantem, zaproponowanym przez producenta Bratex Dachy, jest panel zatrzaskowy, który pozbawiony jest efektu falowania! Do powstania tego panelu wykorzystywana jest szwedzka blacha SSAB Ceramic Matt o grubości 0,6 mm z najwyższym cynkiem 350 g/m² i bezterminową gwarancją! Co ciekawe i najważniejsze, ten rodzaj panelu dachowego na życzenie klienta może zostać pozbawiony wzdłużnych przeprofilowań. Dotychczas sądzono, że wspomniane przeprofilowania mają za zadanie całkowicie zapobiec falowaniu i naprężeniu arkuszy powstałym w skutek rozszerzalności temperaturowej stali. Jak wiadomo, wszystkie blachy, stalowe i nie tylko, pod wpływem warunków atmosferycznych szybko zmieniają swoje wymiary, rozszerzają się pod wpływem wzrostu temperatury i kurczą przy jej spadku. Stąd między innymi falowanie.
Badania nad nowym rąbkiem zatrzaskowym Bratex wykazały, że panel całkowicie płaski oferowany w blasze SSAB grubości 0,6 mm ma zdolność rozprowadzania pofalowań wzdłuż rąbków w sposób zrównoważony, dzięki czemu deformacja jest niezauważalna. Przykładem jest arkusz blachy stalowej na rąbek, przytwierdzonej do dachu – arkusz poddawany wysokiej temperaturze z pewnością się wydłuży. Biorąc pod uwagę grawitację, falowanie następuje w kierunku spadku dachu. Nie zalecany jest montaż blachowkrętami paneli na okapie, o czym informowani są szkoleni przez firmę dekarze. Jeżeli zatem na całej długości panelu nie stoi żadna przeszkoda, to rozszerzalność powstała w skutek wysokich temperatur nie jest niczym zatrzymana. Często same już przeprofilowania „usztywniające” zaburzają ruchy termiczne panelu. Objawia się to najczęściej jego nieregularnym pofalowaniem, co bardzo szybko można zauważyć. Przeprofilowania arkusza rąbka zatrzaskowego wpływają również negatywnie na prostolinijność przy łączeniach poprzecznych. Co w rezultacie może odebrać inwestorowi przyjemność doznań estetycznych z jego dachu. Jak pokazują praktyczne doświadczenia budowlane, w wyjątkowych przypadkach konieczne jest zmniejszenie szerokości panelu, a zwiększenie grubości blachy. Stąd w ofercie Bratex znajduje się także panel o szerokości 0,335 m bez środkowych przeprofilowań.
Całkowicie płaska powierzchnia panelu nadaje się do renowacji obiektów sakralnych, budynków użyteczności publicznej, gdzie imituje płaskie blachy w systemie rąbka rzemieślniczego. Ponadto cena panelu zatrzaskowego w stosunku do felcu z metali szlachetnych jest korzystniejsza, stąd coraz częściej trafia na dachy w budownictwie jednorodzinnym o nowoczesnej bryle, gdzie ze względu na cenę jest substytutem blachy cynkowej, miedzianej czy aluminiowej.

Bratex Dachy sp. z o.o. sp. k.
ul. Drogowców 7, 39-200 Dębica
Tel.: +48 14 6822 822
www.bratex.pl
info@bratex.pl
helpline: +48 801 081 018

4.4/5 - (15 votes)

Data publikacji: 29 maja, 2016

Autor:

4.4/5 - (15 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły