Renowacja i remont starego dachu – jaką dachówkę wybrać? Lekka dachówka z tworzywa na stary dach
Remont starego dachu to ogromne przedsięwzięcie budowlane i wyzwanie dla inwestora. Kilkudziesięcio- czy kilkusetletnie domy wymagają specjalnego traktowania i użycia materiałów, które nie tylko będą odpowiadały architekturze budynku, ale także nie obciążą zbytnio konstrukcji, nadszarpniętej zębem czasu. Wymiana starego pokrycia dachowego na nowe musi być zaaprobowana przez nadzór budowlany, który dokonuje oceny stanu technicznego konstrukcji nośnej dachu.
Co zrobić, gdy nadzór budowlany nie zgadza się na użycie dachówki ceramicznej?
W sytuacji wymiany starego pokrycia dachowego zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym niezbędna jest zgoda na renowację inspektora budowlanego. Inspektor ocenia stan techniczny konstrukcji nośnej dachu i na tej podstawie wydaje decyzję o jego remoncie. Jeśli projekt będzie zakładał użycie nieodpowiednich materiałów – nieprzystosowanych do architektury budynku, zbyt ciężkich lub złej jakości – nadzór budowlany nie wyrazi zgody na remont dachu. Dlatego już na etapie planowania całej inwestycji powinniśmy sprawdzić, co będzie odpowiednie w przypadku bardzo starych domów, których konstrukcja przez lata została naruszona, więźba przegniła i pojawiły się w niej korniki. Wielu inwestorów w pierwszej kolejności decyduje się na dach z dachówki ceramicznej, która idealnie pasuje do budynków w tradycyjnym stylu. Dla takiej konstrukcji jej użycie jest jednak niewskazane i inspektor z pewnością nie wyrazi zgody na jej użycie. Powodem będzie zbyt duży ciężar dachówki, pod wpływem którego budynek może ulec zawaleniu.
Można oczywiście zdecydować się na wymianę dachu razem z wymianą całej konstrukcji. Jest to jednak wysoki koszt, który może znacząco przekraczać nasz budżet. Poza kosztem pokrycia dachowego będziemy musieli zainwestować również w drewno do przebudowy istniejącej więźby dachowej. Są jednak na rynku pokryć dachowych dostępne rozwiązania, dedykowane do wznoszenia bardzo lekkich konstrukcji dachowych i renowacji dachu.
Co zrobić, gdy dachówka ceramiczna jest za ciężka?
Przy okazji remontu dachu starego domu bardzo wielu inwestorów decyduje się na dachówkę ceramiczną. Jak wybrnąć z sytuacji, kiedy jednak dachówka ceramiczna jest za ciężka na nasz stary dach i nadzór budowlany nie wyraził zgody na jej użycie? Możemy w takim wypadku zastosować blachodachówkę, ale chociażby jej estetyka, słaba dźwiękoszczelności itp. mogą nie odpowiadać wielu osobom. Co w takim razie wybrać? Ciekawą alternatywą zarówno dla dachówki ceramicznej, jak i blachodachówki jest lekka dachówka z tworzywa z recyklingu od firmy Tileco. Wyglądem nie różni się od tradycyjnej dachówki ceramicznej, jest jednak od niej o 50% lżejsza. Dla porównania: masa dachówki z tworzywa Tileco wynosi 2 kg przy powierzchni krycia dachu 10 szt/m² daje to obciążenie więźby 20 kg/m²; z kolei dla dachówki ceramicznej o średniej masie 4,5 kg przy takiej samej powierzchni krycia dachu obciążenie to będzie wynosiło 45 kg/m².
Ze względu na masę dachówki nie ma zatem potrzeby przebudowy więźby dachowej, ponieważ dachówka nie obciąży delikatnej konstrukcji dachu. Inwestor oszczędza na dachówkach 2300 zł, a na więźbie o lżejszej konstrukcji nawet 2400 zł. Zmniejszają się również koszty transportu (nawet o 50%) oraz robocizny – rozwiązania systemowe pozwalają na samodzielny montaż dachówek. Otwory wentylacyjne wywierca się w dowolnym miejscu, gdyż dachówka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. To produkt, który dodatkowo nie generuje odpadów przy instalacji, a na etapie użytkowania nie wymaga drogich zabiegów konserwacyjnych.
Lekka dachówka z tworzywa – zalety
Lekka dachówka Tileco posiada wiele zalet, które wyróżniają ją na rynku pokryć dachowych. Ze względu na rodzaj tworzywa, z którego jest wyprodukowana ma wysoką odporność na uszkodzenia. Nie pęka pod wpływem uderzenia gradu lub podczas obróbki. W przypadku zerwania przez wichurę będzie można ją ponownie zamontować, ponieważ dachówka nie tłucze się. Posiada wysoką izolacyjność oraz dźwiękoszczelność, niwelując hałas w trakcie opadów. Dachówka jest odporna na promieniowanie UV. Nie blaknie pod jego wpływem, zachowując swój oryginalny kolor. Dachówka jest barwiona w masie. Niska higroskopijność dachówki z tworzywa uodparnia ją na rozwój szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów – pleśni i grzybów. Jest produktem całkowicie ekologicznym. Powstała z recyklingu, a przy montażu nie powstają odpady – materiał jest maksymalnie wykorzystywany. Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość producent daje dachówce kompozytowej 50 lat gwarancji użytkowania.
Lekką dachówkę kompozytową można instalować zarówno na dachach o regularnym kształcie oraz skomplikowanym układzie – z lukarnami i wieżyczkami. Sprawdzi się w budowie domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych, magazynów, obór i chlewni, a także w renowacji architektury zabytkowej i historycznej, czy wymianie pokryć z eternitu. Ich kolorystyka pozwala na dopasowanie do wielu różnych stylów architektonicznych.
Komentarze