Narzędzia ręczne

Szelajzy dekarskie Stubai

Współcześnie każdy dach, niezależnie czy stromy czy płaski, posiada obróbki blacharskie. Prawie wszystkie obróbki wykonywane ręcznie wymagają narzędzi blacharskich do formowania blachy, w szczególności blachy plastyczne. Do takich właśnie narzędzi należą szelajazy PVC. Firma Stubai produkuje aż 4 rodzaje profesjonalnych szelajz ze specjalnego tworzywa.

Klasyczne Szelajzy dekarskie, czyli kowadełka do wykonywania obróbek blacharskich, to podstawowe narzędzia dekarskie dla profesjonalnego dekarza i blacharza budowlanego. Służą do zaklepywania niedużych elementów blaszanych obróbek lub zamykania rąbka stojącego. Wraz z rozwojem sztuki blacharskiej i rosnącymi wymaganiami odnośnie estetyki dachów, rosną również oczekiwania inwestorów w zakresie jakości prac dekarskich.
Dachy mają stanowić wizytówkę budynku, stawia się im zatem coraz wyższe wymagania estetyczne. Obróbki powinny być szczelne, ale też ładne i proste, dlatego ważne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Zwykłe narzędzia warsztatowe czy wykonane własnoręcznie mogą rysować powłokę obrabianego materiału, łatwiej też o niepotrzebne wgniecenia.

Zastosowanie szelajzy

Szelajzy dekarskie PVC mogą być wykorzystywane bardzo podobnie co klasyczne szelajazy stalowe, ale dodatkowo chronią obrabiane elementy przed powstawaniem uszkodzeń i zadrapań. Wykonane są z polietylenu o specjalnie dobranej gęstości, którego twardość nie powinna powodować rys na powłokach blach, w tym blach szlachetnych. Są też bardzo odporne na uderzenia, nie łamią się i nie pękają. Są przy tym lekkie – komplet szelajz plastikowych waży tyle, co jedna szelajza stalowa. Tworzywo, z jakiego wykonana jest szelajza co prawda zużywa się, ale takie narzędzie powinno wytrzymać co najmniej kilka lat pracy.

Uzupełnieniem oferty plastikowych szalajz są młotki blacharskie do wyklepywania obróbek. Młotek trójkątny PVC i młotek antyodbiciowy z wymiennymi wkładkami.
Uzupełnieniem oferty plastikowych szalajz są młotki blacharskie do wyklepywania obróbek. Młotek trójkątny PVC i młotek antyodbiciowy z wymiennymi wkładkami.

Rodzaje szelajz z PVC

Wyróżniamy dwie podstawowe wielkości kowadełek: małe, tzw. „mydełko”, które idealnie wpasowuje się w nieduże elementy obróbek, oraz duże, z rękojeścią do okuwania dłuższych elementów rąbka stojącego. Obie szelajzy mają pryzmaty wycięte pod kątem 5-7° dla łatwiejszego zaklepywania rąbków, z wysokościami dużego i małego rąbka na poziomie 25 i 35 mm.
Szelajzy z tworzyw sztucznych są dostępne w czterech rozmiarach:

  1. Mała szelajza, tzw. „mydełko”, bok 25 mm, drugi bok 35 mm, 130 x 95 x 50 mm, waga 500 g (fot. 1).
  2. Duża szelajza PVC z rączką, bok 25 mm, drugi bok 35 mm, 290 x 140 mm, waga 1460 g (fot. 2).
  3. Wąska szelajza z rączką do małego rąbka, o wysokości roboczej 25 mm i aż 50 cm długości! 500 x 65 x 25 mm, waga 950 g (fot. 3).
  4. Wąska szelajza z rączką do dużego rąbka, o wysokości roboczej 35 mm i aż 50 cm długości! 500 x 65 x 35 mm, waga 1050 g (fot. 4).

Wszystkie szelajazy PVC firmy Stubai są dostępne od ręki.

Dystrybutor narzędzi Stubai
Budman Ceramika Budowlana mgr inż. Mirosław Mańko
ul. Cmentarna 6, 44-103 Gliwice
tel. +48 32 270 76 11,…12
e-mail: budman@budman.com.pl
www.budman.com.pl

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 26 sierpnia, 2023

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły