Szlifierka do drewna – jaki model będzie najlepszy?
Szlifierka taśmowa, mimośrodowa, a może oscylacyjna? Oferta elektronarzędzi do obróbki drewna jest bardzo duża. Wybór odpowiedniego modelu będzie uzależniony od rodzaju pracy, jaką przy pomocy narzędzia trzeba będzie wykonać, a także od właściwości przedmiotu poddanego obróbce, jego kształtu, wielkości i faktury. Czym zatem różnią się poszczególne rodzaje szlifierek?
Szlifierka do drewna – jaki model będzie najlepszy?
1. Szlifierka taśmowa
Szlifierka do drewna taśmowa najlepiej sprawdza się przy obróbce dużych i płaskich powierzchni. Z powodzeniem można jej używać do przerabiania litego drewna oraz płyt lakierowanych lub pokrytych okleiną. To model, który cechuje duża wydajność, dlatego często używany jest w zakładach i warsztatach. Duża wydajność szlifierek taśmowych pozwala oszlifować dużą powierzchnię w krótkim czasie, przy uzyskaniu zadowalających efektów – finalnie, struktura poddanego obróbce obszaru jest gładka i jednolita. To model elektronarzędzi, który można wykorzystać do pracy w zakresie ruchu liniowego, dzięki czemu idealnie sprawdzi się podczas szlifowania drewna wzdłuż włókien. Jedynym minusem urządzenia jest kształt podstawy, który uniemożliwia swobodne dotarcie do narożników.
2. Szlifierka mimośrodowa
Szlifierka do drewna mimośrodowa nadaje się do szlifowania zarówno wypukłych, jak i wklęsłych powierzchni, nie tylko drewnianych, ale też wykonanych z innych materiałów. Za jej pomocą można szlifować drewno i powierzchnie metalowe, zdzierać powłoki malarskie, wykonywać renowację mebli, a także – po zamontowaniu tarczy polerskiej – polerować. Tarcze szlifierek mimośrodowych wykonują ruch obrotowy i oscylacyjny. Im większa jest tarcza, tym praca będzie wydajniejsza. To model szybszy od szlifierek oscylacyjnych, który dzięki mniejszej stopie, może dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Natomiast jest mniej wydajny pracując na dużych powierzchniach.
3. Szlifierka oscylacyjna
Szlifierka do drewna oscylacyjna służy do szlifowania płaskich powierzchni o równomiernej strukturze. Idealnie nadaje się do obróbki drewnianych przedmiotów, takich jak meble, blaty czy drzwi. Dzięki temu, że wyposażona jest w prostokątną stopę, przy jej użyciu można bez problemu wyszlifować narożniki. Najpopularniejszy rodzaj szlifierek oscylacyjnych to szlifierki „delta”, których cechą charakterystyczną jest stopa w kształcie litery delta. To model, który sprawdza się podczas szlifowania narożników i niedostępnych miejsc. Ze względu na niewielki rozmiar stopy, najlepiej używać go do szlifowania przedmiotów o niedużej powierzchni.
Wybór odpowiednich elektronarzędzi do szlifowania drewna (zobacz rozwiązanie Würth), zależy przede wszystkim od powierzchni, która ma zostać poddana obróbce. Szlifierki taśmowe, najlepiej sprawdzą się na dużych i płaskich powierzchniach. Szlifierki mimośrodowe, przydadzą się do obróbki wszelkiego rodzaju powierzchni drewnianych, natomiast szlifierki oscylacyjne posłużą do przerobienia narożników.
Bardzo ciekawy materiał. Codziennie mam styczność z takimi narzędziami w swoim warsztacie, jednak większy problem jest z doborem pasów ściernych do takich narzędzi. Używam obecnie pasów z http://www.pasysciernepl/ , ale szukam jakiejś alternatywy. Mogą Państwo coś polecić?
Ja polecić mogę szlifierkę oscylacyjną, której sam używam. Jest precyzyjna i nadaje się do wielu powierzchni