Tatarczuch Domy z Drewna – marka domów drewnianych budowanych w technologii HBE
Firma Tatarczuch, której siedziba znajduje się w Mierzynie koło Jędrzejowa (województwo świętokrzyskie), to uznany na lokalnym i regionalnym rynku producent prefabrykowanych domów drewnianych, wykonawca dachów oraz właściciel centrum obróbczego CNC. Jakość świadczonych usług potwierdzają liczne certyfikaty, jak też przynależność do elitarnego grona członków Stowarzyszenia „Energooszczędne Domy Gotowe” EDG.
Prezentacja firmy i jej historii
Firma Tatarczuch powstała w 1999 roku i została założona przez doświadczoną grupę zawodowych cieśli i dekarzy – entuzjastów konstrukcji drewnianych wykonywanych w oparciu o elementy prefabrykowane na hali produkcyjnej. Przeniesienie najlepszych wzorców z Europy Zachodniej na własny rynek zaowocowało błyskawicznym rozwojem i stopniową rozbudową bazy samochodowo-dźwigowej. W roku 2007 firma wybudowała własne biura obsługi klienta, a rok 2012 minął pod znakiem budowy nowoczesnej hali produkcyjnej. Przez cały ten czas podstawą działalności były konstrukcje dachowe oraz centrum obróbcze CNC (od 2013 roku), jednak sytuacja uległa sporej zmianie, kiedy to w 2017 roku firma Tatarczuch rozpoczęła produkcję modułowych domów prefabrykowanych w technologii HBE. Dziś można mówić o samodzielnej i szybko rosnącej marce „Tatarczuch Domy z Drewna”, za którą stoi doświadczenie i technologia, świetne projekty, profesjonalnie i szybko realizowane prace oraz odpowiedni park maszynowo-narzędziowy.
Aktualna oferta firmy
Ofertę firmy Tatarczuch stanowią dziś usługi związane przede wszystkim z produkcją ekologicznych domów pod marką „Tatarczuch Domy z Drewna”, wykonywanie konstrukcji dachowych, usługa wykonywania elementów drewnianych w firmowym centrum obróbczym CNC oraz usługa wynajmu pojazdów dźwigowych. Warto je omówić nieco szerzej.
- Domy z drewna – rozwojowa marka. Ten najistotniejszy dziś filar działalności rozwijany jest przez firmę Tatarczuch od niemal pięciu lat. Umożliwiła to nie tylko wiedza i doświadczenie firmy, ale też sprzyjający ostatnio rozwiązaniom ekologicznym klimat i rosnąca popularność prefabrykowanych domów drewnianych. Stosowanie przez Tatarczuch wysoce energooszczędnych rozwiązań sprawia, że projekty realizowane przez firmę są obecnie najbardziej zaawansowaną technologią budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Firma Tatarczuch produkuje swoje domy w technologii bala pionowego przy użyciu elementów HBE firmy Huttemann. Są to klejone z drewna świerkowego elementy ścienne, stropowe i dachowe, które łączy się w pionie na podwójny pióro-wpust. Bazę stanowi drewno wysuszone do wilgotności 10% (+/- 2%) i dostarczane do firmowego zakładu w postaci bali o długości 13,5 metra. Belki te, po wycięciu na maszynie CNC Hundegerr (z dokładnością do 1 mm) są zestawiane w ściany. Warto zauważyć, że na styku każdego bala wykonany jest zawsze kanał na instalację elektryczną. Tak prefabrykowane ściany dostarczane są na budowę i montowane przy pomocy dźwigu na uprzednio wykonanym fundamencie tradycyjnym lub na płycie fundamentowej. Ściany od góry zamykane są oczepem z drewna BSH, zaś od dołu podwaliną, przez którą dom jest mocowany do fundamentu. Elementy łączy się za pomocą wkrętów ciesielskich oraz gwoździ, przy czym wszystkie łączenia są zabezpieczone taśmą. W swoich prefabrykowanych domach firma Tatarczuch wykonuje dachy z suszonego struganego drewna świerkowego, proponując wykończenie między belkami przy użyciu płyt silikatowych lub desek drewnianych. Obecnie firma stosuje izolację nakrokwiową Termano, Górstal lub Bauder oraz płyty z pianki poliuretanowej bądź wełny drzewnej.
- Dachy z drewna. Pierwotnie podstawą oferty firmy przez ponad dekadę były tylko konstrukcje dachowe, które i dziś stanowią istotny filar działalności. Niezależnie od tego, czy chodzi o dach prosty, dwuspadowy, kopertowy czy mansardowy, zawsze jest on projektowany przez pracowników biura projektowego firmy w środowisku Dietrich’s CAD/CAM i następnie wycinany na centrum obróbczym CNC Hundegger 2Ki. Firma Tatarczuch stosuje na tym polu najlepsze rozwiązania i materiały, czyli energooszczędne i pasywne okna dachowe, kołnierze i fartuchy docieplające, izolację nakrokwiową redukującą mostki cieplne (płyty z piany PUR, wełna drzewna) i tzw. „inteligentne membrany dachowe”. W dobie mody na skosy poddasza ze zbrojonego betonu, firma proponuje wykonywanie skosów z masywnego litego drewna klejonego BSH, pozyskując materiał wyłącznie od certyfikowanych dostawców. Standardowy czas przygotowania oferty przez firmę Tatarczuch (robocizna, materiały konstrukcyjne i pokryciowe) to siedem dni.
- Usługi centrum obróbczego CNC i wynajem pojazdów dźwigowych. Posiadanie centrum obróbczego o nieograniczonych możliwościach pozwala firmie przyjmować zlecenia na wykonanie każdego, nawet najbardziej skomplikowanego dachu czy konstrukcji. Specjalistyczna i wielonarzędziowa maszyna modułowa Hundegger K2i, którą firma dysponuje, umożliwia wykonanie prac takich, jak: cięcie, wiercenie, frezowanie, frezowania „jaskółczy ogon” oraz wykonywanie czopów, gniazd i nakładek. Natomiast baza pojazdów dźwigowych, na którą składa się dźwig samojezdny o wysięgu 32 metrów i udźwigu 1,5 tony (na podwoziu Mercedesa Atego) oraz ciężarówka z HDS’em o udźwigu 8,5 tony i zasięgu 23 metrów umożliwiła firmie zaoferowanie wynajmu zwyżki wraz z operatorem.
Dalszy rozwój w przyszłości
W najbliższej przyszłości firma Tatarczuch skupiona będzie na rozwoju oferty domów z drewna, czego wyrazem jest plan wprowadzenia do katalogu kilku projektów własnego autorstwa oraz stworzenie całkiem nowej serii budynków rekreacyjnych pod nazwą „Cabins” o powierzchni maksymalnej do 35 m2. Na gruncie technologii firma właśnie wprowadza do oferty domy z płyt wielkoformatowych CLT (lite drewno klejone krzyżowo) oraz Novatop (wielowarstwowe płyty z tarcicy iglastej). Natomiast w dalszych perspektywach planowana jest budowa hali do prefabrykacji ścian masywnych lub szkieletowych przy użyciu materiałów wykonanych w standardzie niemieckiego przedsiębiorstwa Steico. Będzie to wyjątkowa inwestycja, ponieważ w hali stanie jedna z nielicznych w Polsce maszyn oferujących obróbkę belek o grubości do 35 cm i szerokości aż do 135 cm.
Firma TATARCZUCH jest członkiem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.
Komentarze