Cieśla

Technologia szkieletu stalowego

Rozwój technologii wytwarzania kształtowników oraz znakomite właściwości stali otworzyły nowy sektor dla budownictwa stalowego – domy o konstrukcji stalowej, czyli domy o szkielecie stalowym. Wysoki koszt budowy, utrzymania domu oraz moda na bycie eko stwarza znakomite warunki dla wprowadzenia nowych technologii łączących wszystkie wymagania w jedną całość. Nie od dziś wiemy, że najwyższe budynki świata powstały na bazie szkieletu stalowego. Stosowane w budynkach przekroje stalowe stanowiły znakomite rozwiązanie ekonomiczne i technologiczne dla wymagających klientów.

Domy o konstrukcji stalowej powstały na bazie tradycyjnych domów kanadyjskich wykonywanych w szkielecie drewnianym. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne powstały w oparciu o produkowane wysokiej jakości zimnogięte profile stalowe ze stali ocynkowanej. Kształtowniki doskonale zastępują stosowane dotąd w lekkich konstrukcjach szkieletowych drewno, a odporność na korozję pozwala im z powodzeniem konkurować z tradycyjnymi materiałami budowlanymi.

Podstawowymi zaletami technologii lekkiego szkieletu stalowego są:

  • szybkość i dokładność montażu;
  • energooszczędność;
  • lekkość konstrukcji;
  • ekonomia i oszczędność materiału.

Dom w technologii szkieletu stalowego możemy wykonywać o każdej porze roku. Ekipa 3-4 osobowa konstrukcje domu o powierzchni 120 m² montuje w ciągu 5 dni, natomiast budowa całego domu od stanu zerowego pod klucz trwa 8-10 tygodni. Konstrukcję wykonaną w technologii lekkiego szkieletu stalowego można dostarczyć na plac budowy na dwa sposoby: w postaci pojedynczych elementów dociętych na odpowiednią długość wraz z blachami węzłowymi i śrubami samowiercącymi, albo w postaci gotowych paneli (ścian i wiązarów dachowych). To drugie rozwiązanie pozwala na bardzo szybki montaż konstrukcji przy zachowaniu wysokiej, jakości wymiarowej.

Wymiary i ciężary elementów konstrukcyjnych oraz wypełnienia ścian zostały tak zaprojektowane, aby było zbędne stosowanie sprzętu ciężkiego. Cały montaż konstrukcji odbywa się ręcznie tylko przy użyciu wkrętarek z regulowanym momentem obrotowym. Ten rodzaj połączenia zapewnia łatwość ewentualnej rozbudowy domu lub rozebrania go i przeniesienia na inne miejsce. Stal jest materiałem, który możemy poddać recyklingowi, odzyskując w ten sposób nawet do 85% wartości ceny materiału.

Uwarstwienie ścian i stropów pozwala na uzyskanie oszczędności wynikających z bardzo dobrej izolacyjności ( U<0,30 W/m²K ), obniżającej zużycie energii. Kolejnym argumentem przemawiającym za budową domu o szkielecie stalowym jest ekonomia i oszczędność powierzchni użytkowej takiego domu. W przypadku tradycyjnie wykonanego domu, czy to z cegły, czy żelbetu grubość ścian wynosi ~30cm, w konstrukcji stalowej grubość ściany to ~15cm.

Wymienione zostały zalety, ale taka technologia posiada także wady, o których też warto mówić. Stal jest materiałem nie odpornym na wysokie temperatury (mięknięcie), dlatego niezbędne jest wykonanie zabezpieczeń przeciwpożarowych w postaci obudowania całej konstrukcji ogniochronnymi płytami kartonowo-gipsowymi.Za wadę również można uznać to, że produkcja stali jest procesem niezbyt przyjaznym dla środowiska naturalnego. Montaż szkieletu stalowego nie jest polecany do samodzielnego składania. Natomiast ekipa wykonawcza zarekomendowana przez producenta zmontuje go z odpowiednim reżimem technologicznym. Jeżeliby porównać cenowo szkielet stalowy i drewniany (koszt materiału) to ceny ich w obecnej chwili są zbliżone, jednak tendencje na rynku są takie, iż ceny drewna rosną, a stali maleją (nadprodukcja stali na świecie).

Jak widzimy konstrukcja szkieletu stalowego stanowi całkiem ciekawe rozwiązanie zarówno pod kątem ekonomi jak i samej konstrukcji. W przeciwieństwie do licznych opinii na temat palności szkieletu stalowego, sytuacja nie wygląda tak dramatycznie jak opisują to niektórzy – przyrównując szkielet stalowy do drewnianego bierzmy pod uwagę takie same warunki eksploatacji obiektu w obu technologiach, a następnie wyciągajmy wnioski, co przemawia za, a co przeciw stosowaniu poszczególnych rozwiązań.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 13 kwietnia, 2019

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły