Wkręty ciesielskie z pełnym gwintem – doskonałe narzędzie w budownictwie drewnianym
Budownictwo drewniane cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoje liczne zalety, takie jak ekologia, estetyka czy szybkość wykonania. Jednak konstrukcja drewniana wymaga odpowiednich materiałów, które gwarantują jej wytrzymałość i trwałość. Wkręty ciesielskie z pełnym gwintem należą do jednych z najbardziej niezawodnych i wszechstronnych rozwiązań.
Jedną z głównych zalet wkrętów ciesielskich z pełnym gwintem jest ich wszechstronność. Mogą być stosowane zarówno do łączenia elementów drewnianych, jak i w kombinacji z innymi materiałami, takimi jak stal. Dlatego też znajdują zastosowanie w szerokim spektrum projektów, od małych domków letniskowych po duże konstrukcje hal przemysłowych i budynki wielokondygnacyjne.
Wkręty ciesielskie z pełnym gwintem charakteryzują się również łatwością montażu. Dzięki specjalnemu kształtowi ostrza wkrętu, można go wprowadzać w drewno bez potrzeby wcześniejszego nawiercania otworu. To oznacza znaczne oszczędności czasu i przyśpiesza proces produkcji i montażu konstrukcji.
W ofercie firmy Klimas Wkret-met znajduje się szeroki asortyment wkrętów o różnych długościach i średnicach, co pozwala dostosować je do rozmaitych rodzajów konstrukcji i warunków pracy. Ponadto istnieje możliwość wykręcenia i ponownego wkręcenia wkrętu w przypadku nieprawidłowego montażu.
Wkręty z pełnym gwintem – szerokie zastosowanie
W przypadku wkrętów ciesielskich wyróżniamy wkręty z gwintem częściowym, które przeznaczone są do połączeń, gdzie wymagane jest „dociągnięcie” dwóch elementów konstrukcyjnych oraz wkręty z pełnym gwintem, które wykorzystywane są do łączenia, ale również wzmacniania konstrukcji drewnianych w miejscach osłabionych. Wkręty z pełnym gwintem mają zatem dużo szersze zastosowanie.
Wkręty z gwintem częściowym wkręcamy najczęściej pod kątem 90 stopni do podłoża. W połączeniu takim, jeśli mamy do czynienia z działaniem sił poprzecznych (ścinających), to wytrzymałość wzrasta wraz ze średnicą wkrętu.
W przypadku wkrętów z pełnym gwintem połączenia mogą być wykonane pod różnymi kątami np. 60, 45 stopni. W takim połączeniu wytrzymałość wzrasta wraz z długością gwintu. Wkręty z pełnym gwintem przenoszą większe obciążenia na rozciąganie oraz charakteryzują się większą sztywnością połączenia.
Wkręty z pełnym gwintem w konstrukcjach drewnianych
Wkręty konstrukcyjne z pełnym gwintem WKFC i WKFS marki Klimas Wkręt-met znajdują zastosowanie zarówno w nowych połączeniach konstrukcji, jak i w połączeniach podlegających renowacji i wzmocnieniu. Dzięki pełnemu gwintowi wkręty do drewna doskonale trzymają ze sobą łączone materiały.
W przypadku konieczności wzmocnienia aktualnej konstrukcji poprzez dodanie dodatkowej belki np. na stropie, warto zastosować połączenie wkrętami z pełnym gwintem. Takie połączenie belek wkrętami umieszczonymi pod kątem zwiększa sztywność konstrukcji, powoduje mniejsze odkształcenie belki pod obciążeniem, a równocześnie pozwala na zastosowanie mniejszej liczby wkrętów.
Innym miejscem zastosowania wkrętów z pełnym gwintem są miejsca osłabienia elementów konstrukcyjnych, powstałe poprzez wykonanie otworu w belce czy podcięcia. Możemy mieć wtedy do czynienia z rozwarstwieniem drewna pod wpływem działania sił. W takich miejscach zalecane jest wykonanie dodatkowego wzmocnienia wkrętami z pełnym gwintem WKFC lub WKFS.
Wkręty WKFC i WKFS mogą również zabezpieczać elementy konstrukcji przed zgniataniem. Mamy do czynienia z taką sytuacją w miejscach połączenia belek z podporami. Zastosowanie wkrętów w takim miejscu powoduje wzrost wytrzymałości połączenia.
Wkręty z pełnym gwintem występują w dwóch wersjach: z łbem walcowym i stożkowym. Wkręty WKFC z łbem walcowym są popularniejsze na rynku. Łeb walcowy chowa się w strukturze drewna, dlatego jest idealny do łączenia niewidocznego. Wkręty WKFS są natomiast wyposażone w łeb stożkowy, który zapewnia lepszy docisk elementu skręcanego. Najczęściej stosowane są z płytkami stalowymi. Wkręty konstrukcyjne zostały wyposażone w gniazdo typu TORX, dające możliwość zastosowania większej siły, bez ryzyka uszkodzenia końcówki czy gniazda. Wkręty z pełnym gwintem WKFC, WKFS przeznaczone są do stosowania zarówno w konstrukcjach z drewna litego, jak i w konstrukcjach z zastosowaniem drewna klejonego. Podczas prac projektowych oraz doboru, należy wziąć pod uwagę charakter połączenia, rozmieszczenie wkrętów, rodzaj obciążenia oraz nośność wkrętów na działanie sił rozciągających i ściskających.
Komentarze