Zbuduj dach razem z ekspertami
Dach to najtrudniejszy, najważniejszy i najbardziej widoczny element domu. Pełni w nim strategiczną rolę: chroni budynek przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Narażony na słońce, deszcz, wiatr i śnieg musi sobie z nimi radzić przez wiele lat. Dlatego jego budowę najlepiej powierzyć fachowcom, a materiały zamówić u renomowanych producentów.
Dla laika dach to wielka niewiadoma. Dopiero jak zaczyna się budowa wymarzonego domu poznajemy jego tajniki. Dziś postanowiliśmy przybliżyć nieco to zagadnienie.
K jak konstrukcja
Kręgosłupem dachu jest więźba dachowa. To ona jest kluczowym punktem, od którego zaczyna się budowę pokrycia dachowego. Przy jej projektowaniu trzeba podjąć kilka ważnych decyzji, między innymi, co zrobimy z poddaszem, czy chcemy wykorzystać go na sypialnię, pracownię, pralnię. Od tego zależy nie tylko kształt dachu, ale i wybór materiałów, odpowiedniej izolacji termicznej, czy też okien dachowych.
M jak membrana
Jeśli spojrzymy na konstrukcję połaci dachowej od spodu, najpierw układana jest warstwa paroizolacyjna, następnie termoizolacyjna, a na krokwiach tzw. warstwa wstępnego krycia, czyli różnego rodzaju membrany. W zależności od wybranego rozwiązania układane są one bezpośrednio na krokwiach albo na deskowaniu – stanowi to warstwę wstępnego krycia, na którym z kolei układane są dachówki betonowe lub ceramiczne.
Dobrze skonstruowany dach skutecznie odprowadza wodę do systemu rynnowego przy pomocy kanału wentylacyjnego. Kanał wentylacyjny to nic innego jak przestrzeń między pokryciem a folią dachową.
Za utrzymanie ciepła w domu odpowiada kolejna warstwa, którą jest izolacja termiczna. Nieodpowiednie jej zabezpieczenie może doprowadzić do zniszczenia konstrukcji dachu. Dlatego tak ważna jest tu rola membrany dachowej. Najlepsze materiały chronią przed wilgocią, promieniami UV, zatrzymują ciepło w zimie, a w lecie obniżają jego ilość wnikającą przez dach. To jest akurat szczególnie istotna kwestia w przypadku użytkowego poddasza. Takie zadania spełniają membrany Divoroll Clima+ S i Divoroll Maximus S marki Braas.
D jak dachówka
To ostatnia warstwa dachu. Jej rodzaj zależy od nas i od stylu domu. Dachówki muszą pasować do reszty elewacji, nie mogą popsuć estetyki całości. Muszą też być dostosowane do zasobności naszego portfela. Dachówki i akcesoria dachowe zawsze najlepiej wybierać u jednego producenta. Firma Monier od lat z powodzeniem oferuje kompletny system dachowy o bogatej gamie kolorystycznej.
Model Reviva
Uniwersalna dachówka betonowa przypominająca nieco tradycyjną karpiówkę. Doskonała na zwieńczenie stylizowanego domku czy nowoczesnego budynku o wyrafinowanym kształcie.
Modele Bałtycka, Romańska i Tegalit
Dachówki ceramiczne dostępne w rustykalnym kolorze, dzięki nowoczesnej, trzywarstwowej, technologii Cisar są niezwykle odporne na działanie warunków atmosferycznych i długo zachowują swoją oryginalną barwę.
S jak superdekarz
Fachowiec, który w profesjonalny sposób doradzi i zbuduje dach naszego domu. Sprawnie i na czas ukończy pracę. Tak mogłoby brzmieć ogłoszenie o poszukiwaniu dekarza. Znajdziesz go na stronie www.superdekarz.pl
ASZ
Komentarze