Kolektory słoneczne

Budujmy energooszczędnie – to się opłaca

Budownictwo energooszczędne jest technologią przyszłości. Za kilka lat domy energooszczędne staną się obowiązkiem. Warto zatem już teraz zastanowić się nad budową takiego domu i skorzystać z wysokich dotacji.

Inwestorzy, planujący budowę domu jednorodzinnego, szczególnie uważnie powinni przejrzeć wymogi zawarte w 3 części programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: „Efektywne wykorzystanie energii”: „Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”. Spełnienie określonych w programie warunków, czyli budowa domu o wysokim wskaźniku energooszczędności, pozwoli na dofinansowanie inwestycji w kwotach 30000 zł lub 50000 zł brutto zależnie od uzyskanego poziomu oszczędności energii.

Dofinansowaniem objęte są koszty projektu budowlanego, zakup i montaż elementów konstrukcyjnych bryły budynku, w tym materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, stolarki okiennej i drzwiowej, a także zakup i montaż układów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zakup i montaż instalacji ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wodnokanalizacyjnej i elektrycznej oraz koszt wykonania testu szczelności budynku po zakończeniu budowy.

Wybierając materiały do budowy domu energooszczędnego, warto sięgać po wyroby wysokiej jakości od sprawdzonych producentów. Energooszczędność jest nie tylko modą, ale również odpowiedzialnym działaniem – mówi Grzegorz Barycki prezes Monier Braas. Jest również dużym wyzwaniem dla producenta, który musi stale dążyć do podnoszenia jakości oferowanych produktów wraz z rozwojem technologii. Braas chętnie podejmuje takie wyzwanie, co ma odzwierciedlenie w gamie oferowanych przez nas produktów i technologii. Dachówki produkowane w innowacyjnej technologii Protegon, system izolacji nakrokwiowej Braas DivoDamm, membrana DIVOROLL CLIMA+ S, system solarny Braas Solar, czy system fotowoltaiczny Braas InDaX wprowadzony w 2014 przez markę Braas na polski rynek, to tylko niektóre z produktów, które pozwalają na uzyskanie wysokich parametrów energooszczędności.

Jak uzyskać dofinansowanie

Po pierwsze należy złożyć w banku, który zawarł umowę o współpracy z NFOSiGW, wniosek o udzielenie dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu wraz z wnioskiem o kredyt.

Po przyznaniu przez bank kredytu z dotacją na realizację przedsięwzięcia oraz spełnieniu wymagań dotyczących standardów energetycznych określonych przez NFOSiGW, dotacja zostanie zwrócona Inwestorowi.

Dom energooszczędny to znaczy jaki?

Na energooszczędność budynku wpływ ma wiele czynników, które są dokładnie sprawdzane podczas weryfikacji przed wypłaceniem dotacji. Ważne są między innymi izolacja ścian i podłóg, wydajność systemu CO, a także prawidłowa budowa dachu, przez które potrafi uciec nawet do 25% energii. Inwestorom, którym zależy na wysokich parametrach energooszczędności SUPERDEKARZ Łukasz Budzyński ze Strzyżewa Smykowego poleca korzystanie z nowoczesnych rozwiązań pozwalających oszczędzać energię, na przykład z izolacji nakrokwiowych. Montuje się je na krokwiach likwidując tym samym mostki cieplne – wyjaśnia. Ciekawą nowością na rynku jest także dachówka Tegalit Protegon, która odbija aż do 300% więcej promieniowania podczerwonego – dodaje i doradza zastanowienie się nad montażem instalacji solarnej, zaznaczając, by pamiętać jednak, że tylko powierzenie montażu wykwalifikowanej ekipie dekarskiej pozwoli w pełni wykorzystać zalety takiego rozwiązania.


budujmy-energooszczednie-to-sie-oplaca_1

Energooszczędności nie trzeba się obawiać

Wielu inwestorów jest przekonanych, że energooszczędny znaczy drogi. Należy jednak pamiętać, że koszt budowy domu energooszczędnego wynika z użycia materiałów wysokiej jakości i zwróci się w ciągu kilku lat – nie tylko w kosztach energii, ale również wysokiego komfortu mieszkania. Warto także wiedzieć, że Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie, aby od początku 2021 wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Program dopłat do budowy domów energooszczędnych ma na celu przygotowanie inwestorów, projektantów, producentów materiałów budowlanych oraz wykonawców do wymagań Dyrektywy. Warto zatem zrobić krok w przyszłość i już teraz zbudować dom w oparciu o najnowocześniejsze standardy.

4.8/5 - (21 votes)

Data publikacji: 23 października, 2015

Autor:

4.8/5 - (21 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Witek
    sobota, 29 grudnia, 2018

    Co raz częściej stawia się na budownictwo energooszczedne .
    Fakt ze jest jeszcze dość droga technologia , ale w przyszłości bedzie się sprawdzac i powoli zwracać. Są bardzo duże możliwosci dotacji do technologi energooszczednej

  2. kowal
    wtorek, 8 stycznia, 2019

    Budując dom przede wszystkim stawiamy na energooszczędność.W dobie nowoczesnej technologii mamy do dyspozycji wiele elementów,dzięki którym zaoszczędzimy sporo energii.

Podobne artykuły