Wybierz odpowiednie kolektory słoneczne
O zaletach energii promieniowania słonecznego mówi się w naszym kraju ostatnio coraz częściej i chętniej. Dlatego nie będziemy po raz kolejny nikogo przekonywać do tego, żeby ją wykorzystać w swoim domu. Liczymy, że ta decyzja została już podjęta. Dlatego dziś chcemy podpowiedzieć jakie kolektory wybrać.
Istnieją dwa typy kolektorów, które wspomagają tradycyjne systemy ogrzewania budynków i podgrzewania ciepłej wody: płaskie i rurowo-próżniowe.
Płaskie składają się z obudowy, przezroczystego pokrycia, absorbera (blachy miedzianej lub aluminium pokrytego czarnym chromem lub tlenkiem tytanu) oraz izolacji w postaci wełny mineralnej.
Podstawą konstrukcji kolektorów rurowo-próżniowych są specjalne rury próżniowe, w których absorber (miedziany lub aluminiowy) umieszczony jest w próżni pełniącej rolę izolatora zapewniającego wysoką sprawność termiczną niezależną od panującej na zewnątrz temperatury.
Kolektory różnią się nie tylko budową, ale i innymi parametrami, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji kupna.
Efektywność
Zarówno kolektor płaski jak i rurowo-próżniowy jest w stanie zaspokoić około 60-80% zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania wody w ciągu roku. Jednak kolektory rurowo-próżniowe są nieco wydajniejsze.
Różna jest też dzienna wydajność obu rodzajów kolektorów, zależna od kąta padania promieni słonecznych. Moc kolektora płaskiego jest zmienna i osiąga najwyższą wartość, gdy słońce świeci prostopadle, zaś kolektory rurowo-próżniowe dzięki swojej budowie działają na światło rozproszone i pracują równomiernie przez cały cykl, nawet wtedy, gdy płaskie tracą swą wydajność.
Pochłanianie ciepła słonecznego
Pochłanianie ciepła słonecznego w przypadku kolektorów rurowo-próżniowych nie jest za bardzo uzależnione od temperatury, dzięki temu instalacja wydajnie pracuje nawet w mroźne dni. W takich warunkach mogą one ogrzać wodę aż do 50°C. Zaś w przypadku kolektorów płaskich już przy -10°C ich efektywność znacznie spada.
Jeśli już wspominamy o zimie, to warto zaznaczyć, że w przypadku opadów śniegu zasypany kolektor płaski przestanie działać, natomiast z rurowej konstrukcji kolektora próżniowego opadający puch naturalnie się zsuwa. W kolektorach rurowych nie ma jednak możliwości zastosowania tzw. obiegu odwróconego w celu rozmrożenia i usunięcia śniegu, co jest dostępne w wersji płaskiej.
Kolektory płaskie doskonale sprawdzą się za to latem gdy potrzebujemy ciepła dla podgrzania wody w basenie. To ekonomiczne rozwiązanie na przykład dla agroturystyki.
Montaż
Również pod względem montażu oba typy kolektorów znacznie się różnią: rurowo-próżniowe montowane są w częściach i ich instalacja w wybranym miejscu nie stanowi problemu.
Kolektory płaskie poleca się w przypadku nowych budynków, w których mogą być zintegrowane z dachem, zastępują wtedy część jego pokrycia.
Wytrzymałość
To, co łączy oba kolektory to fakt, że są wystarczająco odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kolektory płaskie wykonane są bardzo odpornego szkła hartowanego, natomiast rurowo-próżniowe z niezwykle wytrzymałego szkła boro-krzemowego. Jednakże w przypadku wystąpienia uszkodzenia w kolektorach płaskich niezbędna jest wymiana całego panelu, a w rurowo-próżniowych jedynie elementów, które tego wymagają.
Reasumując – oba rodzaje kolektorów można uznać za równorzędne pod względem wydajności energetycznej w miesiącach letnich. W okresie od jesieni do wiosny, czyli przez przeważającą część roku próżniowe przewyższają pod tym kątem płaskie, osiągając wydajność nawet trzykrotnie wyższą. Jednak wybierając rodzaj kolektorów, trzeba wziąć pod uwagę również ilość mieszkających osób, zapotrzebowanie na ciepłą wodę oraz miejsce przeznaczenia. Tylko indywidualne podejście i profesjonalny audyt jest w stanie dać oczekiwane rezultaty – podsumowuje Michał Burkiewicz z firmy Hoven.
Komentarze