Drewno konstrukcyjne

Drewniane wyposażenie do ogrodu – jak wybrać najlepsze rozwiązania?

Drewniane wyposażenie ogrodu niezmiennie cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród architektów i klientów, szukających najlepszych rozwiązań do swoich przydomowych przestrzeni. Drewno pięknie się prezentuje, jest trwałe i niezmiernie szlachetne. Jeśli właściwie o nie dbamy, poszczególne elementy posłużą nam przez naprawdę długie lata. W ogrodach można stosować wiele drewnianych konstrukcji. Jakie są najpopularniejsze z nich i w jaki sposób wprowadzić je do poszczególnych aranżacji? Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych wskazówek dla każdego.

Rodzaje wyposażenia do ogrodu – drewno w roli głównej

W modzie są ostatnio produkty ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych, a zwłaszcza z polipropylenu i technorattanu. Jednak grono zwolenników drewnianego wyposażenia jest wciąż bardzo duże.

Z drewna wykonuje się bowiem nie tylko standardowe meble, ale także wiele elementów ogrodowej małej architektury. Do najpopularniejszych z nich zalicza się:

  • trejaż,
  • kratownicę,
  • pergolę,
  • altanę.

Trejaż jest elementem o najprostszej konstrukcji. Składa się z drewnianych palików, które łączy się pojedynczą, poziomą belką na szczycie. Zazwyczaj trejaż bywa wolnostojący. Miłośnicy ogrodów preferują konstrukcje drewniane nad metalowymi ze względu na tendencję do silnego nagrzewanie się metalowych rurek w słoneczne dni, co może trwale uszkodzić delikatne liście i łodygi roślin pnących.

Bardziej rozbudowaną formą są kratownice. Buduje się je z ramy-stelażu, którą wypełnia się kratą. Tak powstała konstrukcja może stać samodzielnie lub zasłaniać mniej estetyczne fragmenty architektury.

Pergolę tworzy się poprzez połączenie dwóch ażurowych ścian kratownicą. Całość porastają zazwyczaj pnącza takie, jak dzikie wino lub bluszcze.

Altany z kolei to wolnostojące, zadaszone konstrukcje, służące do rekreacji i wypoczynku. Zazwyczaj przyjmują formę ażurowego, niewielkiego domku, w którym ustawia się meble rekreacyjne. Altany mogą być wznoszone z rozmaitych materiałów, jednak budowle drewniane należą do najbardziej tradycyjnych i wciąż cieszących się olbrzymią popularnością.

Drewniane meble do ogrodu – jak najlepiej je stosować?

W ogrodach pojawiają się także drewniane meble. Można je stawiać w altanach, na podestach lub tarasach. Ze względu na ich dość dużą wagę oraz tendencję do absorbowania wilgoci, powinny być umieszczane na twardym podłożu, izolowanym od gruntu. Wówczas posłużą nam naprawdę długo.

Najczęściej meble ogrodowe wykonuje się z różnych rodzajów drewna egzotycznego (np. teak, bambus, cedr), które posiada wiele olejów i substancji konserwujących, utrudniających dostawanie się wody do wnętrza surowca. Dzięki temu, jest on zdecydowanie bardziej odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.

W przypadku gatunków rodzimych, szczególnie popularne są: bardzo twardy dąb, robinia akacjowa oraz mniej trwała, ale powszechnie dostępna sosna. Niestety, ich odporność na wilgoć i szkodniki jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku gatunków egzotycznych, dlatego aby meble mogły posłużyć nam przez kilka sezonów, należy regularnie je czyścić i przeprowadzać zabiegi konserwatorskie, w tym lakierowanie lub olejowanie.

Nawet wyposażenie najwyższej jakości, jeśli jest wykonane z drewna, powinniśmy magazynować na zimę w ciepłym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Dzięki temu zabezpieczymy je przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

W jakich ogrodach sprawdzają się meble drewniane?

Choć może się wydawać, że wyposażenie drewniane nadaje się wyłącznie do ogrodów klasycznych lub historyzujących, to jego minimalistyczna i syntetyczna forma pozwala w zasadzie na wprowadzenie go do każdej przydomowej przestrzeni.

Świetnym tego przykładem jest zestaw mebli Kennedy, oferowany przez sklep Bazkar.pl. Prosta, ascetyczna forma krzeseł i stolika idealnie wpisuje się zarówno w ogród japoński, nowoczesny, jak i nawiązujący do form zabytkowego ogrodu angielskiego z XIX wieku.

Drewno – uniwersalny materiał dla każdego zadbanego ogrodu

Pozory często mylą. Wyposażenie i architektura drewniana mogą stanowić ozdobę niejednego nowoczesnego ogrodu. Wszystko zależy od wybranego modelu lub konstrukcji elementów architektonicznych. Faktura i kolor naturalnego drewna pięknie korespondują z otaczającą przyrodą, stając się łącznikiem pomiędzy roślinnością a przestrzenią domu.

Drewno w ogrodzie jest materiałem uniwersalnym, o naprawdę wielu twarzach. Która z nich wpisuje się najlepiej w Twoją przydomową przestrzeń?

Drewniane wyposażenie do ogrodu – jak wybrać najlepsze rozwiązania?
4.8/5 - (59 votes)

Data publikacji: 10 września, 2019

Autor:

4.8/5 - (59 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Alek
    wtorek, 10 września, 2019

    Drewno w ogrodzie to dla mnie standard, który istnieje od dawna i doskonale się sprawdza. Jest to materiał uniwersalny doskonały nie tylko dla samych mebli ogrodowych ale również dla małej architektury ogrodowej. Jest to materiał ozdobny dla każdego ogrodu jak również jako materiał naturalny doskonale współgra z zielenią. Sam mam drewniane meble i drobną architekturę i jestem zadowolony.

  2. meblarz
    sobota, 14 września, 2019

    Wyposażając ogród w wyposażenie i architekturę drewnianą powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim gatunek drewna, z którego są wykonane. Pospolita sosna, czy nawet świerk nie posłużą nam wiele lat, gdyż drewno to jest stosunkowo nietrwałe. Jedynym plusem jest cena. Chcąc wydłużyć żywotność musimy się liczyć z regularną ich konserwacją.

Podobne artykuły