Drewno suche – czy wiedziałeś, że to za mało?
Cykliczne szkolenia jakie organizujemy, nieustannie dostarczają nam dowodów jak wiele jeszcze w branży ciesielskiej trzeba zmienić. Nie chodzi bynajmniej o poziom umiejętności fachowców, bo z tym jest całkiem nieźle, lecz o wiedzę na temat drewna stosowanego w budownictwie. Wiedza jest mała, jeszcze mniejsze doświadczenie pracy w drewnie konstrukcyjnym, ale za to duże zaufanie do… powielanych mitów.
Na szczęście ten stan się zmienia na lepsze, cieśle znają skutki stosowania tarcicy mokrej obrzynanej w budownictwie. Mają świadomość, że skurcz drewna w procesie wysychania może wynosić nawet 10%, co skutkuje tym, że mokra belka o przekroju 10×20 cm może finalnie mieć przekrój około 9×18 cm (obniżając przy tym projektowaną wytrzymałość konstrukcji). Wiedzą, że mokre drewno w procesie wysychania podlega skręcaniu i wyginaniu powodując przy tym m.in. uszkodzenia i nieszczelności pokrycia dachowego. Dlatego większość bez zawahania potwierdzi, że drewno suche jest zdecydowanie lepsze niż mokre do zastosowania w konstrukcji dachu. W tym miejscu najczęściej wiedza o drewnie się kończy.
Jedną z głównych zalet drewna konstrukcyjnego jest to, że posiada optymalną wilgotność na poziomie 15-18% (drewno mokre ma wilgotność na poziomie 50-70%), co zapewnia wytrzymałość i stabilność konstrukcji.
Optymalna wilgotność drewna konstrukcyjnego uzyskiwana jest poprzez suszenie w suszarniach komorowych. Dlaczego w ten sposób, zamiast na wolnym powietrzu?
Większość uważa, że chodzi wyłącznie o czas – przyspieszenie procesu wysychania, z kilku lat do kilkunastu dni. W rzeczywistości przyspieszenie procesu wysychania nie jest jedynym celem, jest też inny, niemniej istotny „skutek uboczny”.
Proces suszenia komorowego polega m.in. na podnoszeniu temperatury i ciśnienia w komorze. Dzięki temu drewno zostaje wyjałowione, martwe, oczyszczone biologicznie z grzybów, pleśni i insektów. W strukturze drewna zostają pootwierane pory – drewno nie zatrzymuje wody – nie jest zachowane środowisko życia dla szkodników.
Dlatego właśnie drewno konstrukcyjne może być zabudowane/przykryte zaraz po montażu konstrukcji i z pewnością nie zapleśnieje, nie wymaga impregnacji czy specjalnych warunków przechowywania. Nota bene drewno konstrukcyjne daje się impregnować, w przeciwieństwie do drewna mokrego, które ze względu na wysoki poziom wody nie wchłania impregnatu. Wystarczy przeciąć mokre i „zaimpregnowane” drewno z tartaku i zobaczyć, że impregnat się nie wchłonął, w dodatku zmyje się po pierwszym deszczu.
Powyższe wskazuje, że nie mniej ważnym niż poziom wilgotności aspektem jest sam sposób suszenia drewna. Drewno suszone komorowo jest znacznie lepszym materiałem niż drewno sezonowane na wolnym powietrzu, nawet jeśli mają identyczny poziom wilgotności.
Zastosowanie wyłącznie takiego materiału da spokojny sen cieśli, kierownikowi budowy, inwestorowi i jego dzieciom…
Piotr Goławski
Ciesielstwo Polskie Sp. z o.o.
drewno to sprawdzony materiał budowlany. W przypadku dachu jego jakość ma istotne znaczenie. Tak więc tylko drewno o odpowiednich parametrach odpowiednio zabezpieczone impregnatami.