Premiera innowacyjnej technologii TYTAN Chłodny Dach na Gali Dekarskiej 2015
25 lipca 2015 podczas Gali Dekarskiej – jednej z największych imprez branżowych w Polsce, zaprezentowano najnowsze rozwiązanie firmy Selena – ochronną powłokę dekarską TYTAN COOL-R. Przeznaczony do pokryć dachowych innowacyjny produkt w technologii „chłodnego dachu” tworzy bezspoinowe i wodoodporne zabezpieczenie dachu i pozwala obniżyć temperaturę pokrycia oraz pomieszczeń, znajdujących się bezpośrednio pod nim nawet o 10 stopni C! Premiera nowej technologii firmy Selena to zdaniem ekspertów jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń w branży dekarskiej.
Zaprezentowana podczas dorocznych Obchodów Święta Dekarzy Ochronna powłoka dekarska COOL-R to novum w tej kategorii produktów. Kilkuset uczestników imprezy, w tym 230 specjalistów w dziedzinie dekarstwa, mogło poznać zalety preparatu. Na specjalnie przygotowanym stoisku eksperci Seleny dzielili się z fachowcami wiedzą na temat technologii i zastosowania tego innowacyjnego rozwiązania.
Niezwykła lodowa sceneria
Premiera nowego produktu zyskała niecodzienną oprawę – na stoisku powstało specjalne igloo, w którym goście mogli przekonać się, jak komfortowo w upalny dzień może być „pod dachem”, na którym zastosowano COOL-R. Wewnątrz panowała niższa temperatura niż na zewnątrz, a przyjemne niebieskie oświetlenie i subtelna muzyka na żywo, tworzyły niezwykłą atmosferę. Odwiedzający stoisko Seleny mieli okazję nie tylko schłodzić się lodami i zimnymi napojami, umieszczonymi w bryłach lodu, ale także znaleźć się w prawdziwej strefie testów. Ustawione wewnątrz igloo stanowiska aplikacyjne pozwalały sprawdzić, jak łatwy w stosowaniu (głównie ze względu na krótki czas schnięcia) jest najnowszy produkt Seleny.
W zewnętrznej strefie testów fachowcy z branży dekarskiej oceniali właściwości produktu na dwóch modelach blaszanego dachu. Jeden z nich pokryto warstwą COOL-R, drugi zaś pozostawiono bez zabezpieczenia i obydwa poddano działaniu specjalnej, rozgrzewającej lampy. Kiedy po kilkunastu sekundach od włączenia lamp, dokonano pomiarów temperatury spodniej strony obu powierzchni bezkontaktowy termometr na podczerwień (pirometr) wykazał dwukrotnie wyższą temperaturę pierwszej blachy. Blacha niepokryta COOL-R osiągnęła temperaturę 85-90 stopni C, a blacha pokryta COOL-R 37-45 stopni C.
Kolejne testy wykazały, że różnice temperatury pomiędzy powierzchniami blaszanymi i równolegle testowanymi bitumicznymi a temperaturą powierzchni pomalowanej ochronną powłoką dekarską COOL-R wyniosły około 50-60%. Stanowiska testowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, pozwalały bowiem na bezpośrednią ocenę parametrów produktu. Dekarze potwierdzali łatwość i szybkość aplikacji, a także krótki czas schnięcia. Mogli się również przekonać, że nakładanie drugiej warstwy w relatywnie szybkim czasie, umożliwia wykonanie gotowej powłoki ochronnej i antyrefleksyjnej COOL-R.
– COOL-R może być także z powodzeniem stosowany w klimatyzacji, w miejscach czerpni powietrza. Temperatura obniża się w takim przypadku o około 2 stopnie C, co generuje wymierne korzyści finansowe – ocenił podczas pokazów Krzysztof Wieteska, prezes łódzkiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.
Jako pierwsi premierowy produkt testowali Bogdan Kalinowski, prezes PSD, Krzysztof Wieteska prezes łódzkiego Oddziału PSD, Ryszard Piwowski, prezesa bydgoskiego Oddziału PSD, a także goście specjalni: Jacek Szer zastępca Inspektora Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Jan Wroński – Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi, Ryszard Bonisławski – senator RP, Jolanta Chełmińska – Wojewoda Łódzki, Michał Jadczyk – dyrektor Izby Rzemieślniczej w Łodzi, Janusz Grodzki – z-ca inspektora Okręgowej Inspekcji Pracy w Łodzi, Grzegorz Rakowski – sekretarz Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Grzegorz Janowski – zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej oraz Paweł Babij – prezes Interserwis.
– Cieszymy się, że premiera tej innowacyjnej technologii mogła odbyć się w tak ważnym w kalendarzu branży dekarskiej dniu. To niecodzienne wydarzenie, podczas którego spotykają się najlepsi fachowcy z kraju, to świetna okazja, aby wymienić się wiedzą i doświadczeniem z najlepszymi – powiedział Piotr Polak, kierownik kategorii Dachy i Fundamenty w Selenie SA.
Technologia Chłodny Dach
COOL-R obniża temperaturę pokryć dachowych i znajdujących się bezpośrednio pod nimi pomieszczeń poprzez odbijanie promieni słonecznych oraz neutralizowanie emisji cieplnej. Zabezpiecza przed promieniowaniem UV dachy wykonane z membran, mas bitumicznych oraz blach, tworząc powłokę ochronną oraz warstwę wodoodporną. Tę wodoszczelną i termorefleksyjną powłokę dekarską można stosować na nowe oraz remontowane dachy, zarówno płaskie, jak i spadziste. Ponadto preparat ma bardzo wysoki współczynnik SRI=107 (Solar Reflectance Index).
– Współczynnik SRI obrazujące zdolność odbicia światła słonecznego i emisji cieplnej dachu, czyli właściwość obniżenia jego temperatury. Im wyższe SRI – tym dach jest chłodniejszy w słońcu. Czarne pokrycia mogą mieć współczynnik SRI na poziomie 0, ciemne dachy zwykle posiadają współczynnik SRI zbliżony do 20, a nasz preparat COOL-R aż do 107. Dzięki jego zastosowaniu, w upalne dni zwiększa się komfort życia w budynku oraz w jego najbliższym otoczeniu – mówi Katarzyna Banachowicz-Figiel, Product Manager z Seleny SA.
Cool-R – komfort, trwałość, oszczędność
Zastosowanie COOL-R nie tylko zapobiega emisji ciepła, ale także pozwala uzyskać wymierne korzyści ekonomiczne. Nowe rozwiązanie firmy Selena zapewnia korzyści właścicielom nieruchomości – poprawia trwałość pokryć dachowych i obniża koszty ich konserwacji, polepsza komfort cieplny wewnątrz budynków i w ich otoczeniu, a także obniża koszty eksploatacji urządzeń do klimatyzacji i wentylacji oraz przedłuża żywotność pokryć dachowych. COOL-R to innowacja dedykowana wykonawcom – goście Gali Dekarskiej docenili łatwość aplikacji – w tym możliwość nanoszenia metodą natryskową oraz inne zalety produktu, takie jak szybkie schnięcie czy wysoka odporność na deszcz uzyskiwana w krótkim czasie –produkt tworzy elastyczną (300%), wodoodporną i bezspoinową powłokę w około 90 minut.
– Ważny jest również aspekt proekologiczny. COOL-R obniża temperaturę w dużych aglomeracjach miejskich, łagodząc efekt Miejskich Wysp Ciepła, jak nazywane jest zjawisko meteorologiczne powodujące podwyższenie temperatury w mieście. Ponadto pozwala zminimalizować emisję gazów cieplarnianych i zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną – wyjaśnia Katarzyna Banachowicz-Figiel. – Ten produkt to prawdziwa innowacja na rynku, liczymy na to, że ze względu na swoje szczególne parametry COOL-R znajdzie zastosowanie nie tylko wśród polskich specjalistów, ale także na światowych rynkach. Cieszy nas fakt, że już podczas Gali Dekarskiej produkt zyskał uznanie wśród fachowców branży, a nam udało się zaprezentować produkt w tak niecodziennej „zimowej” scenerii i to w samym środku lata.
Komentarze