Jak dobrać płytki podłogowe?
Płytki podłogowe to bardzo ważny element wyposażenia każdego wnętrza. Niezależnie od tego czy to mieszkanie, czy pomieszczenie służbowe zależy nam, by dobrać asortyment jak najbardziej zgodny z naszymi oczekiwaniami i pasujący do wybranego stylu. Kafle podłogowe powinny być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim praktyczne. Jeżeli szukamy uniwersalnego rozwiązania, warto wybrać stylistykę ponadczasową.
Różne wzory i kolory płytek podłogowych
Delikatne wzornictwo, na pewno będzie cieszyć przez wiele lat i pomimo zmiany aranżacji wnętrza nienarzucająca stylistyka kafli będzie cały czas aktualna. Płytki na podłogę można sklasyfikować do wyróżniających się głównych trendów takich jak: modele drewnopodobne, kamieniopodobne oraz betonopodobne. Płytki imitujące deskę występują w różnej kolorystyce od beżu i brązów, po szarości i antracyt. Taki typ kafli podłogowych nada pomieszczeniu przytulnego charakteru. Płytki na wzór desek, pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tych pokoi w stylu prowansalskim, skandynawskim czy boho. Nie można wykluczyć połączenia w aranżacji różnych typów płytek, będzie to stanowiło ciekawe zestawienie. W obszarze płytek kamieniopodobnych znajdziemy bardzo szeroki przekrój wzorów. Zaczynając od zupełnej klasyki, gdzie kafle imitują marmur czy onyks, coraz większą popularnością cieszą się kafelki podłogowe na wzór kamienia lastryko. Powrót do wcześniejszych lat, aczkolwiek nieco urozmaicony, bo płytki te oferowane są w ciekawej, różnorodnej kolorystyce. Jeżeli urządzane wnętrze jest w stylu loftowym wybór bardzo często pada na kafle imitujące naturalny beton. To surowe rozwiązanie idealnie wkomponuje się w wielkomiejski styl. W poszukiwaniu ciekawych wzorów warto sprawdzić płytki podłogowe na Home100.pl.
Jakie są ceny płytek podłogowych?
Na cenę płytek wpływa bardzo wiele czynników. Przede wszystkim są to: marka/producent, rozmiar, rodzaj płytek, powierzchnia. Tanie płytki podłogowe to takie, który cena wynosi poniżej 20 zł brutto/m2. Są to najczęściej płytki o mało wyszukanej stylistyce i niedużym rozmiarze. Jeżeli szukamy ekonomicznych rozwiązań warto przejrzeć ofertę outletową bądź wyprzedażową. Często końcówki kolekcji są mocno przecenione i możemy kupić świetny towar w okazyjnej cenie. Jeżeli szukamy płytek na przykład do garażu, kotłowni czy pomieszczenia gospodarczego to warto rozeznać się w promocjach sklepów z wyposażeniem łazienek. Kafle podłogowe ze średniej półki cenowej to koszt w okolicach 50-70 zł brutto/m2. Te najdroższe kolekcje z poziomu premium, mogą kosztować nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy. Bardzo ważne jest, by wybrany towar był zgodny z naszymi możliwościami finansowymi. Tak naprawdę w każdym zakresie cenowym, znajdziemy płytki w różnych stylach. Na pewno uda się dopasować wzorniczo płytki tak, by odpowiadały naszym oczekiwaniom zarówno wizualnym, jak i finansowym.
Jaki wybrać format płytek podłogowych?
W ofercie producentów można znaleźć płytki z wielu różnorodnych rozmiarach. Płytki podłogowe mogą występować w małym rozmiarze np.: 15 × 15 cm, 30 × 30 cm w średnim np.: 45 × 45 cm, 60 × 60 cm oraz w dużym np.: 60 × 120 cm, 120 × 120 cm. Aktualnie bardzo popularne są płytki wielkoformatowe np.: 120 × 280 cm, 120 × 240 cm — tego typu płytki robią ogromne wrażenie. Warto jednak zdobyć fachową wiedzę, jak się je układa, jak przygotować podłoże. Wszystkie te aspekty są bardzo ważne, gdyż trzeba posiadać odpowiednie umiejętności do prawidłowego zastosowania tego typu płytek. Jeżeli zdecydujemy się na zakup towaru z wyższej półki, warto wybrać również sprawdzoną ekipę remontowo-budowlaną. Musimy pamiętać, że przekazujemy fachowcom produkty bardzo kosztowne i nie powinniśmy martwić się o ich los. Zaufana ekipa oszczędzi nam trosk i dodatkowych nerwów podczas wyposażania wnętrza. Układanie kafli podłogowych poprzez coraz większe formaty staje się coraz trudniejszą sztuką. Na pewno efekt końcowy warty jest oczekiwania na finisz prac remontowych. Każda nowa realizacja cieszy, a dobrze dobrane płytki podłogowe będą nam towarzyszyły przez wiele lat.
Do wyboru płytek trzeba mieć wizję całego wnętrza, jak będzie prezentować się w całości. Obecnie na rynku jest duży wybór modeli płytek, materiałów montażowych i akcesoriów. Na pewno podzielić płytki zewnętrzne i zewnętrzne oraz łazienkowe i na pozostałe pomieszczenia. Wykonanie może być piękne albo średnio zadawalające, wszystko zależy też od ręki fachowca.