Kształcenie zawodowe – jak Feniks – powstaje z popiołu
Czy trzeba było czekać ponad 20 lat, aby dostrzec to co było dobre w dawnym systemie kształcenia zawodowego? Czy warto było promować kształcenie ogólnokształcące kosztem zawodowego, aby teraz ponosić ogromne koszty deficytu fachowców i olbrzymich nakładów finansowych w celu odtworzenia infrastruktury kształcenia zawodowego? Pewnie to pytanie zadaje sobie wiele osób mających do czynienia na co dzień z kształceniem zawodowym oraz osoby poszukujące zawodu gwarantującego pracę.
Otwarty rynek polski i europejski stawia coraz większe wymagania. Często już nie wystarczy dobrze wykonać wyrób, ale należy wnieść w ten wyrób coś wyjątkowego, niepowtarzalnego, jakiś detal czy też osobliwą formę plastyczną, która wyróżni go spośród innych. Ważnym czynnikiem w utrzymaniu się na rynku jest również ustawiczne dokształcanie się w branży w której pracujemy oraz branżach pokrewnych. Oprócz wiedzy fachowej wykonawca musi mieć wiedzę ogólną i umiejętności interpersonalne ułatwiające kontakt z klientem, co często pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych z zatrudnieniem.
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Garbatce- Letnisku stosując od lat powyższe założenia nie ma powodu do narzekań związanych z naborem słuchaczy na kursy w zawodach cieśla i stolarz. Od września br. rozpoczęła naukę pełna, 24-osobowa grupa cieśli oraz stolarzy, a już w styczniu 2015 r. przystępuje do egzaminu grupa rozpoczynająca zajęcia w poprzednim roku – czas szybko leci, a zdobyta wiedza i umiejętności zaowocują w praktyce. Jako szkoła z dużym doświadczeniem w kształceniu w zawodowym od wielu lat współpracujemy z wiodącymi markami narzędzi dla stolarzy, tj. marką Festool i narzędzi ciesielskich marką Protool oraz firmą Dietrich’s, prowadzącą szkolenia w zakresie obsługi programów wspomagających projektowanie i wykonawstwo budynków drewnianych. Pracownicy i prezenterzy tych firm są wraz z mistrzami stolarstwa i ciesielstwa wykładowcami na naszych kursach. Mając tak doświadczoną kadrę wykładowców oraz wsparcie profesjonalnego czasopisma Fachowy Dekarz&Cieśla, jako szkoła nadążamy za nowościami rynku.
Zaletą organizowanych przez CKU w Garbatce kursów jest szczególna atmosfera, którą tworzą słuchacze o różnym stopniu wiedzy i doświadczenia zawodowego. Cała grupa wspomaga się nawzajem. Pośród słuchaczy praktycznie z obszaru całej Polski od Wrocławia po Szczecin, Gdańsk, Lublin i Białystok nawiązują się pewne koleżeńskie i biznesowe relacje polegające na wymianie doświadczeń zarówno teoretycznych, jak również praktycznych. Słuchacze prowadzący własne firmy stolarskie i ciesielskie, umożliwiają swoim mniej doświadczonym kolegom odbywanie praktyk lub staży zawodowych. Jest to również pozytywny, a wręcz nieoceniony, aspekt kształcenia zawodowego.
Każde zajęcia są ukierunkowane na zdobywanie wiedzy i umiejętności praktycznych. Podstawowe treści teoretyczne przekazywane są na zajęciach oraz uzupełniane materiałem samokształceniowym do opracowania w domu. Zajęcia praktyczne realizowane są w doskonale wyposażonych warsztatach szkolnych oraz na pobliskich budowach gdzie podpatrywane są prace ciesielskie i stolarskie w naturze. Ten system kształcenia doskonale się sprawdza i pozwala słuchaczom do własnych poszukiwań zawodowych. Na zajęcia zapraszani są przedstawiciele firm i dystrybutorów materiałów budowlanych ciesielskich, dekarskich i stolarskich prezentujących najnowocześniejsze na rynku rozwiązania w danej branży oraz architekci i projektanci przekazujący praktyczna wiedzę przydatną podczas prac ciesielskich i stolarskich.
Obecnie rozpoczynamy nabór na następne turnusy kursów cieśli, stolarzy oraz dekarzy. W najbliższym czasie na naszej stronie dostępne będą informacje na ten temat. Rozważamy możliwość skrócenia kursów do 15 miesięcy w systemie zaocznym, ale będzie się to wiązać z zajęciami od piątku do niedzieli.
Szczegółowe informacje dotyczące kursów można znaleźć na stronie www.drzewna.com w zakładce CKU – Kursy i szkolenia oraz w sekretariacie szkoły – tel. (48) 6210047 lub kom. 608 844 948 i 501 480 228.
Zapraszamy do naszych szkół i na kursy.
Bogusław Szumilas
Komentarze