Oryginalny dach – co wybrać?
Podczas budowy domu, już na etapie wyboru projektu, decydujemy o stylu, w jakim będzie urządzony. Jego wygląd uwarunkowany jest od osobistych preferencji i poczucia estetyki właścicieli oraz funkcji, jaką ma pełnić. Dach będzie kropką nad „i” wieńczącą budynek i może mieć decydujący wpływ na efekt końcowy.
Dwuspadowy, czterospadowy, mansardowy…
Podczas podejmowania tejże trudnej decyzji kierujemy się najczęściej dwiema kwestiami. Pierwszą jest niezaprzeczalnie koszt, drugą walory eksploatacyjne potrzebnych materiałów. Zależność pomiędzy tymi dwoma wytycznymi jest prosta: im bardziej skomplikowany jest kształt dachu, tym droższe będzie jego stworzenie, gdyż potrzebnych będzie więcej materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych i samego pokrycia. W przypadku gdy zdecydujemy się na dach bogaty w skosy, nie zawsze jesteśmy w stanie określić dokładną powierzchnię pokrycia, jaka będzie potrzebna, więc musimy liczyć się z dużą ilością odpadów materiału. Oprócz rodzaju materiału pokryciowego i jego ceny przy wielopłaszczyznowym dachu zapłacimy również więcej za robociznę.
Jednospadowy i płaski
Są to dwa rodzaje dachów najprostszych i najtańszych do wykonania, co nie oznacza wcale, że gorszych jakościowo od innych. W przypadku takich dachów jesteśmy w stanie dokładnie obliczyć ilości potrzebnych materiałów, co niesie znaczące oszczędności, a samo wykonanie nie powinno sprawić problemu żadnemu fachowcowi. Ponadto dach płaski, jako jedyny ze wszystkich możliwych, daje nam możliwość wykorzystania go jako dodatkowej powierzchni użytkowej domu w postaci tarasu czy ogrodu. Systemy zielonych dachów bez problemowo znalazły swoich zwolenników i są świetną alternatywą dla osób nieposiadających miejsca na założenie ogrodu przy domu. Korzyści z posiadania ogrodu na dachu swojego domu jest jednak znacznie więcej. Przede wszystkim zielone dachy poprawiają akustykę budynku, chłodzą go oraz wpływają na jego izolację.
Nie tylko walory estetyczne
Podczas wyboru rodzaju dachu należy mieć na względzie nie tylko koszty czy estetykę. Warto porwać się na coś nieszablonowego, dzięki czemu nasz dom nabierze charakteru i będzie wyróżniał się na tle innych niemal identycznych. Zielone dachy pomagają w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń (http://www.ekologia.pl/styl-zycia/ekologiczny-dom/czy-zielone-dachy-rozwiaza-problem-urbanizacji,17773.html), należy więc pomyśleć również o kwestii ekologii, która na przełomie ostatnich lat stała się tematem bardzo popularnym. Możliwości jest oczywiście wiele, dostępnych materiałów również, lecz analizując temat dachu, warto chociaż rozważyć „opcję ekologiczną”. Więcej o zielonych dachach można przeczytać na stronie www.xeroflor.pl.
Taki zielony dach jak na zdjęciu to rzeczywiście oryginalne rozwiązanie. Wygląda olśniewająco, jak zameczek. Nie podoba mi się tylko to, że można po nim wejść praktycznie od dołu na sam szczyt.