Zielone dachy

Zielony dach: korzyści i wyzwania

Czy zielony dach to przyszłość w nowoczesnym budownictwie? Sprawdź, jakie przynosi korzyści zastosowania go na swoim domu!

Ekologia to temat, których jednych pobudza do dyskusji ze względu na ich przynależność do zwolenników, innych jednak ten temat nieco podrażnia. Jednak bez większych argumentów, należy stwierdzić, że dbanie o ekologię i stosowanie ekologicznych rozwiązań powoduje, że żyje nam się lepiej.

W ostatnim czasie modnym staje się stosowanie poszycia dachowego w formie zielonego dachu. Czym on jest?

Zielony dach

Określenie, że ktoś ma zielony dach, już nie kojarzy się nam z kolorem blachy czy dachówki. Zielony dach to dach, który jest częściowo lub całkowicie pokryty roślinnością i specjalnym podłożem, które pozwala na jej wzrost. Składa się on z kilku warstw, które oprócz tego, że pozwalają na hodowanie roślin, to również chronią konstrukcję budynku.

Zielony dach składa się z warstwy hydroizolacyjnej, drenażowej, filtru, podłoża i dopiero na sam koniec – roślinności. Najczęściej sadzi się tam lekkie, niewymagające rośliny, odporne na trudne warunki, takie jak mchy, trawy i sukulenty.

Jakie korzyści przynosi zielony dach?

Zielony dach to przede wszystkim komfort dla użytkownika i bliskość z naturą. Pochłaniają promieniowanie słoneczne, dzięki czemu redukują temperaturę otoczenia. Rośliny filtrują także powietrze, a zielone dachy tworzą nowe siedliska ptaków czy owadów.

Zielone dachy działają także jako dodatkowa warstwa izolacyjna, dzięki czemu zmniejszamy zapotrzebowanie na ogrzewanie zimą, ale także klimatyzację latem. Lepsza izolacja to także mniejsze rachunki za prąd.

Zatrzymują i magazynują wody opadowe, co zmniejsza obciążenie systemów kanalizacyjnych. Poprawiają także wygląd budynków i tworzą ogólnie przyjemniejsze środowisko miejskie.

Wyzwania?

Utrzymanie zielonego dachu to regularna pielęgnacja. Podobnie do własnego ogrodu, tak tutaj musimy pamiętać o nawadnianiu, nawożeniu i kontroli roślinności. Trzeba pamiętać także o tym, że zielone dachy mogą być nieco droższe w instalacji. Obciążenie konstrukcyjne czy ryzyko uszkodzeń to najczęstsze obawy klientów przy podjęciu decyzji o zielonym dachu.

Ekipa Energetycznego Projektu, która ma doświadczenie w budowaniu domów od podstaw, pomoże w odpowiednim dobraniu materiałów i starannym zaplanowaniu już na etapie projektowym, tak, aby nie obawiać się o swój dom, a móc cieszyć się zielonym dachem!

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 31 lipca, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły