Rola fundamentów w budownictwie jednorodzinnym – rodzaje, wzmocnienie i ocieplenie fundamentów
Standardowy dom jednorodzinny, postawiony z wykorzystaniem tradycyjnej techniki murowanej, ma ciężar dochodzący do co najmniej kilkaset ton. I tutaj pojawia się pole do popisu dla fundamentów, których podstawowym celem jest sprawne i bezpieczne przeniesienie na grunt ciężaru stałego budynku oraz obciążeń zmiennych w postaci m.in. śniegu, ludzi, oddziaływania wiatru itp. Jednak samo posadowienie fundamentów nie wystarczy. Konieczne jest również ich właściwe wzmocnienie oraz ocieplenie materiałem do tego najodpowiedniejszym.
Czym jest fundament?
Fundament to element konstrukcyjny budynku, którego głównym zadaniem jest bezpieczne i prawidłowe przenoszenie obciążeń statycznych oraz dynamicznych z obiektu budowlanego na grunt. Bezpieczne, czyli zapewniające minimalne i równomierne osiadanie obiektu. Mówiąc wprost, fundament ma gwarantować stabilność całej konstrukcji, a także jej osiadanie w taki sposób, aby nie powodować np. pękania ścian czy stropów. Fundamenty, jako integralna część budynku, położone są na najniższym poziomie konstrukcji, przy samym podłożu.
Podstawowe rodzaje fundamentów
O rodzaju fundamentów, na których spocznie konstrukcja danego budynku, decyduje przede wszystkim architekt. Brana pod uwagę jest w tym przypadku m.in. wielkość obiektu, liczba kondygnacji, technologia, z jakiej skorzystano podczas budowy, a także warunki gruntowe panujące na działce (rodzaj gruntu, jego nośność, poziom wód gruntowych). Pomocne w ustaleniu tych wszystkich czynników są specjalistyczne badania geotechniczne.
Podstawowe rodzaje fundamentów to:
- Fundamenty pośrednie – kładzione najczęściej dość głęboko. W tym przypadku obciążenie konstrukcji przenoszone jest na warstwę nośną podłoża znajdującą się pod podstawą. W praktyce oznacza to, że nacisk przenoszony jest głównie na głębszą warstwę fundamentów (czyli m.in. ściany szczelinowe czy pale fundamentowe).
- Fundamenty bezpośrednie – to fundamenty w postaci płyt lub stóp fundamentowych. Ich posadowienie ma miejsce na poziomie około czterech metrów, na otwartym wykopie, bez konieczności stosowania dodatkowego wzmocnienia czy obowiązku obniżania poziomu wód gruntowych. Fundamenty bezpośrednie są najczęściej stosowanym rodzajem konstrukcji nośnej budynków w Polsce.
Co istotne, każde fundamenty musi zostać odpowiednio uzbrojony. W przypadku wykorzystania w tym celu np. prętów należy odpowiednio dopasować ich średnicę do konkretnych fundamentów, a samo zazbrojenie powinno powstać z odpowiednich materiałów (np. z wysokogatunkowej stali).
Czym wzmocnić fundamenty?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju budynku i materiału (technologii), z jakiego będzie on wykonany. Kluczowe jest również to, do czego fundamenty będą przeznaczone. Najczęściej w przypadku fundamentów pośrednich stosuje się m.in. pale fundamentowe, z których budowany jest ruszt fundamentów. Można je podzielić na normalne, zawieszone oraz stojące.
Można również zastosować studnie fundamentowe, do wytworzenia których, wbrew obiegowej opinii, nie są konieczne specjalne pale czy inne sprofilowane elementy konstrukcyjne. Zaletą tego rozwiązania jest to, że studnie fundamentowe można wykonać nawet w nawodnionym gruncie.
Czym ocieplić fundamenty?
Ocieplenie fundamentów to kluczowy aspekt w zakresie prawidłowej termoizolacji całego budynku. Warto takie ocieplenie wykonać już na etapie końcowym budowy domu, ponieważ wilgoć, która zacznie przenikać przez nieodpowiednio wykonaną hydroizolację może spowodować poważne szkody i nieprzyjemne konsekwencje w postaci np. wyższych rachunków za ogrzewanie, mostków termicznych, degradacji ścian, osłabienia konstrukcji czy pojawienia się pleśni oraz grzybów.
Do izolacji fundamentów zaleca się stosowanie zamkniętokomórkowej piany PUR (poliuretanowej) z kilku podstawowych powodów:
- doskonale nadaje się do izolacji nowych budynków oraz tych, w których już pojawiają się problemy z przemarzaniem fundamentów
- posiada nasiąkliwość na poziomie zaledwie 2%, a więc nie nasiąka wodą, nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych w środowisku wilgotnym, zapewnia trwałość ocieplenia na długie lata
- po wyschnięciu staje się twarda i wytrzymała na zgniecenia i mechaniczne zniszczenia, a jej siła przylegania do ścian uniemożliwia przemieszczenie czy też usunięcie warstwy piany
- do zaizolowania nawet 250 m2 fundamentów wystarczy jeden dzień roboczy
- w przeciwieństwie do izolacji płytami styropianu, czy polistyrenu, nanoszenie piany poliuretanowej jest natryskowe, a więc szybsze i bardziej szczelne (znacznie lepiej chroni budynek, nie wymaga kołków montażowych, nie wchodzi w reakcję z lepikiem)
Więcej o ociepleniu fundamentów znajdziesz na: https://purios.com/blog/skuteczny-sposob-na-energooszczednosc-izolacja-fundamentow-pianka-poliuretanowa
Komentarze