Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe (EDG)
Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe (EDG) powstało po to, aby poprawić świadomość w zakresie budownictwa drewnianego, weryfikować wykonawców oraz ujednolicić wymagania techniczne i wdrożyć je do polskich norm i przepisów prawa. Ważne jest przy tym zapewnienie rozwoju branży.
Działalności Stowarzyszenia towarzyszy propagowanie zalet drewnianego budownictwa prefabrykowanego w porównaniu z tradycyjnymi technologiami wznoszenia budynków.
W budownictwie tradycyjnym pomimo nabycia przez inwestora projektu budowlanego szereg czynności i prac należy wykonać samodzielnie. Np. trzeba zamówić materiały, niejednokrotnie obliczając zapotrzebowanie. Należy przy tym dysponować przynajmniej minimalną wiedzą w zakresie technologii wznoszenia budynków po to, aby właściwie zweryfikować jakość wykonania poszczególnych etapów prac. Decydując się na drewniany budynek prefabrykowany wystarczy jedynie co pewien czas (np. raz w tygodniu) sprawdzać postęp robót. Wszystkie szczegóły określa umowa, zapewniając komfort przebiegu budowy. Z obustronnie podpisanego kontraktu wynika również termin zakończenia robót, parametry budynku, jakość zastosowanych materiałów, stała cena oraz poważna gwarancja.
Bardzo często wychodzi się z założenia, że w wielu inwestycjach zastosowanie technologii tradycyjnej może być tańsze w porównaniu z prefabrykatami. Jednak w budynkach powstających tradycyjnie niejednokrotnie zachodzi konieczność zmiany wielu założeń podczas wykonywania prac. W efekcie roboty mogą trwać dłużej/drożej a do tego dochodzi jeszcze potrzeba weryfikacji jakości prac i brak pisemnej gwarancji.
Edukacja na rzecz budownictwa prefabrykowanego
Ważnym celem statutowym Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe (EDG) jest szeroko rozumiana budowa świadomości na rzecz budownictwa prefabrykowanego. Chodzi głównie o poinformowanie inwestorów, architektów, inspektorów budowlanych oraz firm wykonawczych, nie znających jeszcze tej technologii, poprzez przybliżenie zasad wznoszenia prefabrykowanych budynków drewnianych. Propagowana jest przy tym pasywność, energooszczędność, aspekty środowiskowe i bezpieczeństwo budowy.
Obecnie wiele osób jest negatywnie nastawionych do budownictwa drewnianego nie przytaczając przy tym konkretnych argumentów merytorycznych. W dużej mierze wynika to z braku wiedzy na temat prefabrykacji oraz stawiania na technologie tradycyjne, które są znane i szeroko stosowane.
Weryfikacja firm wykonawczych
Ważnym założeniem Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe (EDG) jest weryfikacja firm wykonawczych celem uporządkowania rynku i zapewnienia najwyższego poziomu usług. Firma, która chce być członkiem Stowarzyszenia, powinna działać na rynku nie krócej niż 3 lata i wykazać realizacje określonych inwestycji popartych referencjami. Oprócz tego firma nie może zalegać z płatnościami podatków i składek na ZUS. Stowarzyszenie weryfikuje również możliwości techniczne pod kątem wznoszenia prefabrykowanych budynków drewnianych.
Firmy członkowskie będą poddawane procesowi certyfikacji i utrzymania certyfikatów. Odpowiednia weryfikacja pod kątem spełniania określonych wymagań będzie przeprowadzana nie tylko w fabryce, ale również na placu budowy.
Standaryzacja normatywna i ustawowa
Istotnym celem działania Stowarzyszenia jest ujednolicenie wymagań technicznych w zakresie prefabrykowanego budownictwa drewnianego. W Polsce nie ma jednoznacznych uregulowań normatywnych w tym zakresie, zatem trudno jednoznacznie ocenić wykonawców. Co prawda wykorzystuje się szereg wytycznych stosowanych w Niemczech czy w Austrii to jednak nie są one ujednolicone oraz wymagane normami technicznymi i przepisami prawa. EDG zadba zatem o zebranie i standaryzację rozwiązań technicznych stosowanych w budownictwie drewnianym, tym samym inicjując ich wdrożenie do systemu normatywnego Polski. Efektem będą dokładnie określone parametry budynków drewnianych tak, aby móc przeprowadzić jednoznaczną weryfikację.
Oprócz działalności edukacyjnej, weryfikacyjnej i standaryzacyjnej Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe (EDG) zadba o dalszy rozwój branży poprzez organizowanie konferencji oraz opracowywanie materiałów i analiz – również w odniesieniu do zapotrzebowania na energię. Wszystko po to, aby rozwijać branżę.
Kontakt: Marek Beśka
tel. 603 692 517
Komentarze