Na rynku

Sukces konferencji DAFA: „DAchy i FAsady – wyższy standard budownictwa”

Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA zorganizowało po raz drugi własną konferencję naukowo-techniczną w dn. 26 stycznia podczas MTP BUDMA 2012. Jej hasło przewodnie brzmiało: „DAchy i FAsady – wyższy standard budownictwa”.

Wysoka frekwencja w liczbie przekraczającej 160 słuchaczy jednoznacznie dowiodła po raz kolejny jak ważną rolę odgrywa DAFA w doskonaleniu wiedzy i umiejętności. Propozycje tematyczne Konferencji skierowane były do przedstawicieli różnych gałęzi branży budowlanej zajmujących się w pracy zawodowej wykonawstwem dachów płaskich i fasad, a w szczególności do: architektów, projektantów, konstruktorów, wykonawców dachów płaskich i fasad, generalnych wykonawców, deweloperów, inwestorów i inżynierów budowlanych, a także do reprezentujących świat nauki wykładowców i studentów wyższych uczelni technicznych z kierunków budowlanych. Wykłady wygłoszone zostały przez uznanych ekspertów wywodzących się z firm zrzeszonych w DAFA. Program zawierał 7 referatów. Ich treść odnosiła się do ważnych zagadnień związanych z poprawnością projektowania i wykonawstwa dachów płaskich pod kątem optymalnego spełniania przez takie konstrukcje podstawowych wymagań. Szczególną uwagę poświęcono lekkim konstrukcjom obiektów halowych rozpatrywanych przez pryzmat ich ochrony przed hałasem oraz pożarem, jak też niekonwencjonalnym zastosowaniem płyt warstwowych w lekkiej obudowie. Równie ciekawie zaprezentowano referaty informujące o zastosowaniu nowoczesnych typów membran hydroizolacyjnych na dachach płaskich, a także aspekty interpretacji norm europejskich odnoszących się do przegród budowlanych. Konferencja była okazją do zapoznania się z propozycjami wydawniczymi oraz usługami rzeczoznawstwa budowlanego świadczonego przez ekspertów Stowarzyszenia DAFA.

Sukces konferencji DAFA: „DAchy i FAsady – wyższy standard budownictwa”Joanna Burzyńska, Katarzyna Wiktorska

Harmonogram konferencji zainaugurowała prezentacja Stowarzyszenia DAFA, poprowadzona przez Katarzynę Wiktorską koordynującą jego działalność oraz Joannę Burzyńską – Prezes Stowarzyszenia DAFA. Prelegentki podkreśliły rosnącą rangę Stowarzyszenia w standaryzacji i rozwoju branży budowlanej. Szczególną uwagę poświęcono nowej ofercie DAFA w zakresie rzeczoznawstwa budowlanego – zespół wysokiej klasy specjalistów i doświadczonych ekspertów Stowarzyszenia DAFA oferuje usługi w postaci profesjonalnych opinii technicznych i ekspertyz budowlanych. Ciąg dalszy wypełniły referaty, prezentowane w następującej kolejności: „Jak poprawnie zaprojektować i wykonać dach płaski?– Wytyczne DAFA” Odpowiedź na to pytanie udzielił Witold Okoński. Prelegent omówił wybrane tezy publikacji technicznej: „DAFA DP 2.01”, stanowiącej kompendium definicji, wymagań, zastosowań i wytycznych dachów płaskich. Autor wskazał na ich niepodważalne znaczenie dla całej branży budowlanej.

Dachy płaskie – nowoczesne membrany dachowe dla wymagających”. Zespół autorów w składzie: Maciej Biskup, Maciej Brodzicz, Tomasz Kozłowski omówił nowoczesne membrany hydroizolacyjne. „Ochrona przed hałasem w obiektach halowych z lekką obudową”. Autorem tej prelekcji był Piotr Olgierd Korycki. W rozszerzeniu tematyki tytułu prelegent zaprosił słuchaczy na krótki spacer po podstawowych zagadnieniach związanych z akustyką, przybliżając, czym jest hałas?

Sukces konferencji DAFA: „DAchy i FAsady – wyższy standard budownictwa”Witold Okoński

„Niekonwencjonalne zastosowanie płyt warstwowych” zostało zaprezentowane w referacie przygotowanym przez zespół autorów: Pawła Banasika oraz Miłosza Serokę. Prezentacja ukazała możliwości zastosowania płyt warstwowych w sposób bardziej niekonwencjonalny. Prelegenci zaprezentowali interesujące przykłady takich zastosowań z praktyki oraz z etapu projektowania. „Zagadnienia bezpieczeństwa pożarowego w obiektach halowych z lekką obudową”. Referat przygotował i omówił Piotr Olgierd Korycki. Autor wyjaśniał: czym jest ogień, podając przykłady rozwiązań z zakresu lekkiej obudowy. Podał definicje w zakresie odporności ogniowej, reakcji na ogień, stopnia rozprzestrzeniania ognia.

Jak interpretować normy europejskie z zakresu przegród budowlanych? – Omówienie na przykładach. Złożoność problemu przedstawił Ryszard Klatt. Porównanie norm europejskich z opracowaniem IFD – i tym samym – Wytycznymi DAFA nie wykazuje merytorycznych rozbieżności. Można zauważyć, że są to dokumenty nawzajem się uzupełniające. Materiały z tej samej grupy zastosowań mają identyczne metody badań ich właściwości. Pozwala to na lepsze i obiektywne porównywanie materiałów i wybranie najlepszego (optymalnego) – w zależności od klasy i kategorii obiektu. Projektant dobierając wymagania nie ma więc konieczności stosowania identycznych materiałów dla obiektów tymczasowych i wysokiej klasy obiektów użyteczności publicznej. W trakcie panelu dyskusyjnego kończącego konferencję zadawano ekspertom DAFA pytania, co dobrze świadczyło o dociekliwości słuchaczy i ich zaangażowaniu w śledzenie treści poszczególnych referatów.

Konferencja Stowarzyszenia DAFA spotkała się z dużym uznaniem słuchaczy i jest dla DAFA kolejnym sukcesem medialnym i edukacyjnym, któremu towarzyszy duży oddźwięk w środowisku branżowym.

Katarzyna Wiktorska
Mariusz Pawlak
Stowarzyszenie DAFA

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 5 grudnia, 2012

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły