Na rynku

Wszystko dla producentów prefabrykowanych wiązarów

Wywiad z dyrektorem Mitek Industries Polska – Bogusławem Wegrzanowskim

Rys. 1. Tworzenie dokumentacji na piłę – w formie drukowanej i/lub w postaci pliku sterującego.

Rys. 1. Tworzenie dokumentacji na piłę – w formie drukowanej i/lub w postaci pliku sterującego.

Wasza firma obchodzi właśnie swój jubileusz. Od ilu lat działacie w Polsce?
W styczniu 2016 roku mija dokładnie 15 lat od rozpoczęcia działalności polskiego Mitek.

Jak się zmieniła branża prefabrykowanych wiązarów w trakcie tego okresu?
Sytuację, jaka była na początku naszej działalności oraz obecnie, wręcz trudno porównać. Przede wszystkim jest to już zupełnie inna skala. Obecnie zdarzają się tygodnie, gdy sprzedajemy tyle ton płytek kolczastych, co w trakcie całego roku 2001. Liczba obsługiwanych przez nas producentów wiązarów wzrosła z 3 do 40 firm a liczba licencji na oprogramowanie wkrótce dojdzie do 1000.

Jak wyglądał rynek zbytu na wiązary w Polsce 15 lat temu?
W początkowym okresie naszej działalności zdecydowana większość produkowanych konstrukcji była przeznaczona na supermarkety. Ponadto niektórzy klienci wytwarzali wiązary na potrzeby produkowanych przez nich domów drewnianych. Wszelkie inne zastosowania stanowiły wówczas nikły procent sprzedaży.

Co się zmieniło w branży od 2001 roku?
Obecnie rynek wygląda całkiem inaczej. Okres rozwoju sieci handlowych dobiega w Polsce końca i potrzeby na konstrukcje dachowe w tym segmencie rynku stale maleją. Dominującym działem staje się budownictwo mieszkaniowe, gdzie odnotowujemy wzrost kilkadziesiąt procent rocznie. Drugim takim motorem wzrostu branży rolnictwo. Wiązary są stosowane na kurniki, chlewnie, obory, wiaty, stajnie, ujeżdżalnie koni itd. Poza tymi dwoma działami mamy całą gamę innych zastosowań: sale weselne, hale magazynowe i produkcyjne, domy opieki, hotele, świetlice, szkoły i in.

Czy Mitek Industries sam produkuje wiązary?
Działalność naszej grupy jest skupiona wyłącznie na zaopatrywaniu producentów prefabrykowanych konstrukcji łączonych płytkami kolczastymi. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, gdy występujemy w stosunku do naszych odbiorców, jako ich konkurent. Myślimy, że nie byłby to zdrowy układ. Dziś sukces naszych klientów jest naszym sukcesem, gdyż generuje zbyt na łączniki potrzebne do konstrukcji.

Reklamujecie się jako dostawca technologii czy systemu. Co się kryje za tym określeniem?
Mitek jest dostawcą zarówno maszyn, jak i łączników metalowych oraz specjalistycznego oprogramowania. Co najważniejsze, te elementy tworzą spójny system. Program dobiera w konstrukcji łączniki dostępne u nas w magazynie, a ponadto generuje pliki sterujące do maszyn (pił, pras), które dostarczamy.

Co jest specyficznego w dostarczanym przez Was oprogramowaniu dla zakładów prefabrykacji wiązarów?
W przeciwieństwie do większości programów do obliczeń statycznych, oferowany przez nas „RoofCon” został stworzony nie z myślą o biurach projektowych, lecz o producentach wiązarów. Ma to istotne znaczenie praktyczne. Oprogramowanie umożliwia szybkie projektowanie konstrukcji nie tylko bezpiecznych, lecz także optymalnych pod względem kosztu wytworzenia. Tutaj przewymiarowanie przekrojów nie da w efekcie „spokojnego snu” projektanta, lecz brak zamówienia, które otrzyma konkurencyjny zakład. Potrzeby wytwórcy wiązarów to także generowanie dokumentacji produkcyjnej (również w formie elektronicznej), zautomatyzowane wyceny, integracja z gospodarka magazynową. Problemem, który pomaga rozwiązywać specjalistyczne oprogramowanie jest podział dużych wiązarów do transportu. W pracy projektowej „RoofCon” umożliwia współpracę z zewnętrznymi biurami projektowych, co jest niezbędne, gdyż dach stanowi część całego obiektu i musi być zintegrowany z innymi jego elementami.

Jaki jest asortyment oferowanych przez Mitek płytek kolczastych?
Stale oferujemy płytki kolczaste ze stali ocynkowanej w trzech typach – o grubości blachy 1,0, 1,5 i 2,0 mm. Dla specyficznych konstrukcji dachowych stosowanych w środowisku agresywnym (np. magazyny nawozów, soli drogowej) mamy łączniki ze stali nierdzewnej. Do łączenia na budowie proponujemy tzw. płytki połówkowe. Jedna połowa takiego łącznika jest wprasowywana w zakładzie. Druga to blacha z otworami do gwoździowania. Oczywiście nasz program oblicza liczbę, rodzaj i rozmieszczenie gwoździ w takim połączeniu. Pożytecznym uzupełnieniem są samoprzylepne pozycjonery do płytek, przyspieszające pracę na prasie.

Fot. 2. Płytki do łączenia na budowie. Fot. 3. Każda płytka Mitek jest oznakowana. Pozwala to zweryfikować, nawet po latach, czy zastosowano łączniki zgodne z projektem konstrukcyjnym.

Gdzie zainteresowani czytelnicy mogą się bliżej zapoznać z prefabrykacją wiązarowych konstrukcji dachowych i ofertą Mitek?
Najlepszym źródłem wiedzy jest internet. Nasza firma prowadzi 4 portale zróżnicowanej treści. Jest to przede wszystkim nasza podstawowa strona www.mitek.pl. Dla inwestorów, zwłaszcza z dziedziny budownictwa mieszkaniowego, mamy portal www.dachymitek.pl. Konstruktorów zapraszamy natomiast na dedykowaną im stronę www.plytkikolczaste.pl. Nowością u nas jest www.stropymitek.pl – portal o belkach „posi-joists”. Zapraszamy także do odwiedzenia naszego kanału filmowego na Youtube. Zamieszczamy tam głównie filmy z montaży oraz pokazujące pracę maszyn.
Oczywiście chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Rys. 2. Widok konstrukcji dachowej w przeglądarce ”RoofCon Viewer”. To darmowe oprogramowanie, do pobrania z sieci pozwala inwestorowi zapoznać się z oferowaną konstrukcją. Ułatwia też pracę cieśli montujących wiązary.

Rys. 2. Widok konstrukcji dachowej w przeglądarce ”RoofCon Viewer”. To darmowe oprogramowanie, do pobrania z sieci pozwala inwestorowi zapoznać się z oferowaną konstrukcją. Ułatwia też pracę cieśli montujących wiązary.

Zapraszamy do kontaktu:
tel. 76 8628988
e-mail: biuro@mitek.pl

4.7/5 - (14 votes)

Data publikacji: 8 lutego, 2016

Autor:

4.7/5 - (14 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Maverick78
    sobota, 4 marca, 2017

    Na budowach używamy czasami płytek kolczastych – nie powiem, pod względem efektywności i łatwości stosowania są to ciekawe rozwiązania montażowe. Niestety u niektórych ekip widać brak rozeznania w stosowaniu tych elementów, z posługiwaniem się prasą do płytek też są na bakier. Szkoda, bo płytki kolczaste z eArmet nie spełnią swojej roli, jeśli nie będą odpowiednio osadzone w materiale. Bez prasy nie da się tego zrobić, ale część wykonawców zdaje się liczyć na cud z młotkami w ręku, ciężko to nawet komentować…

  2. kos
    środa, 16 września, 2020

    Bardzo dobrze,że branża budowlana może korzystać z korzyścu jakie płyną z wykorzystania na budowie wiązarów prefabrykowanych ponieważ jest to materiał bardzo dobrze sprawujący się na budynkach.Warto korzystać z nowoczesnych technologi ,a taką jest prefabrykacja wiązarowych konstrukcji dachowych.

Podobne artykuły