Drewno konstrukcyjne

Jak poradzić sobie z owadami w drewnie?

Zabiegi dotyczące zwalczania owadów drewna należą do bardzo trudnych, ponieważ owady wykazują różną odporność na środki chemiczne i czynniki mechaniczne, a drewno wbudowane już np. zabudowana więźba dachowa, często uniemożliwia, zastosowanie odpowiednich, radykalnych metod i środków jego dezynsekcji.

 Kołatek (Anobium punctatum)

Fot .1 Kołatek (Anobium punctatum)

Z dotychczasowych moich doświadczeń i przeprowadzonych badań technicznych w zakresie zwalczania np. kołatka domowego (Anobium punctatum – fot. 1) czy spuszczela pospolitego ( Hylotrupes bajulus- fot.2), wynika, że są one mało odporne na podwyższone temperatury. Ich optymalne warunki rozwojowe wymagają temperatur w zakresie 2o- 28 stopni C. Każda wyższa temperatura, staje się dla nich zabójcza. Stąd skuteczną metodą zwalczania tych owadów jest nagrzewanie zainfekowanego drewna do temperatury 50-60 stopni C. Niższe temperatury są również zabójcze, ale wymagają dłuższego działania w czasie. Przy tym należy zawsze pamiętać, że drewno jako izolator termiczny, nagrzewa się powoli, warstwa po warstwie i dlatego czas zabiegu jest dłuższy.

zastosowane drewno jest zainfekowane przez owady drewna, najczęściej kołatka czy spuszczela

Fot. 3 zastosowane drewno jest zainfekowane przez owady drewna, najczęściej kołatka czy spuszczela

zastosowane drewno jest zainfekowane przez owady drewna, najczęściej kołatka czy spuszczela

Fot. 4 zastosowane drewno jest zainfekowane przez owady drewna, najczęściej kołatka czy spuszczela

Drewno może być ogrzewane metodą objętościową np. w suszarniach i punktową przy pomocy urządzeń promiennikowych i innych. Każde drewno przed zastosowaniem na podłogę czy schody wewnętrzne, powinno być suszone w suszarniach do drewna, w temperaturach 50 stopni C i więcej, ponieważ wówczas jest pewność, że nie będzie zainfekowane owadami drewna. Badania techniczne drewna schodów czy podłóg, wykonanych przeważnie z tarcicy sosnowej, ale nie tylko, wykazują, że w praktyce nie zawsze przestrzega się tej reguły technologicznej. Dlatego dość często zdarzają się przypadki, że po określonym czasie użytkowania podłogi deskowej (fot.3 i 4) czy schodów wewnętrznych ( fot 5.), pokazują się otworki, kanaliki, świadczące o tym, że zastosowane drewno jest zainfekowane przez owady drewna, najczęściej kołatka czy spuszczela. W przypadku drewna więźby dachowej to, jego drewno zostaje najczęściej zainfekowane przez spuszczela pospolitego już na tartaku lub składzie drzewnym.

zastosowane drewno jest zainfekowane przez owady drewna, najczęściej kołatka czy spuszczela

Fot. 5 zastosowane drewno jest zainfekowane przez owady drewna, najczęściej kołatka czy spuszczela

Praktyka i doświadczenie zawodowe w dziedzinie zwalczania owadów drewna dowiodły, że zwalczanie ich w drewnie zabudowanym, znajdującym się w pomieszczeniach zamkniętych, jest tym więcej trudne, ponieważ są to pomieszczenia codziennie użytkowane przez ludzi, zwierzęta domowe i zachodzi potrzeba w czasie impregnacji, zapewnienia dla nich maksymalnego bezpieczeństwa. Stąd drewno przeznaczone na konstrukcje więźby dachowej, szczególnie z użytkowym poddaszem, na schody czy podłogi, powinno być uprzednio dokładnie sprawdzone, czy nie jest zainfekowane przez formy rozwojowe tych owadów a następnie po doprowadzeniu do wilgotności technicznej, zaimpregnowane środkami chemicznymi. Np. „IMPREGNATEM DO DREWNA KONSTRUKCYJNEGO” lub impregnatem „TYTAN”, które zabezpieczają drewno przed atakami owadów dorosłych i zwalczają, szczególnie ich żarłoczne larwy. Dobrym środkiem jest również „XYLODHONE TI”. Jest to środek chemiczny nanoszony na drewno pędzlem. Drewno wbudowane, szczególnie drewno więźby dachowej, zaimpregnowane (włącznie z wykonanymi złączami ciesielskimi), stanowi gwarancję i nie ma wówczas podstaw do obawy, że owady drewna opanują takie drewno, nawet po zabudowaniu poddasza na cele mieszkaniowe. Natomiast w starym budownictwie, przed zabudową poddasza na cele użytkowe, kiedy jest jeszcze dobry dostęp do więźby dachowej, należy dokładnie sprawdzić stan techniczny jej drewna i dokonać ponownej impregnacji dostępnymi środkami chemicznymi, np. Helotoxem, czy nawet środkami olejowymi. Kiedy w trakcie sprawdzania stanu technicznego drewna: więźby dachowej, podłogi deskowej czy schodów ( schody drewniane czy betonowe obłożone drewnem) i stwierdzenia, że jest one zainfekowane przez owady drewna, należy natychmiast przystąpić do ich zwalczania?

Na poddaszu niezabudowanym (fot. 6), pod samym dachem, więźba dachowa może być również zaatakowana, mimo, że warunki klimatyczne tam panujące jak: zimą minusowa temperatura a latem wysokie plusowe temperatury do 60 stopni C i niska wilgotność powietrza (suche powietrze), nie sprzyjają rozwojowi tych owadów.

Na poddaszu niezabudowanym (fot. 6), pod samym dachem, więźba dachowa może być również zaatakowana, mimo, że warunki klimatyczne tam panujące jak: zimą minusowa temperatura a latem wysokie plusowe temperatury do 60 stopni C i niska wilgotność powietrza (suche powietrze), nie sprzyjają rozwojowi tych owadów.

Istnieją przypadki z życia wzięte, potwierdzające, że drewno więźby dachowej zostało zainfekowane, przez spuszczela już na składzie drewna, którego rozwój nastąpił dopiero pod dachem budynku. Takie przypadki są dowodem tego, że drewno przed wbudowaniem, nie zawsze zostaje dokładnie sprawdzone i właściwie zaimpregnowane. By jednak nie dopuścić do takiej sytuacji, to przed zabudową starego poddasza, należy drewno więźby dachowej, uprzednio sprawdzić, likwidując ewentualne siedlisko owada, szczególnie spuszczela, który toleruje wieloletnie, stare drewno i doskonale rozwija się, powodując jego degradację oraz ponownie zaimpregnować. Kołatka i spuszczela w drewnie wbudowanym, zwalcza się przede wszystkim dwoma metodami tj. środkami chemicznymi przez wstrzykiwanie do otworków. środków chemicznych, jak „FONGITOL” (w sprayu). Opakowanie ciśnieniowe posiada rurkę z kapturkiem i igłą na końcu, którą wbija się w kawałek gumy, by uszczelnić wtrysk i pod ciśnieniem tłoczyć preparat do otworu tak, by płyn rozprowadził się po wszystkich, w najbliższym otoczeniu kanalikach. Widocznym efektem wykonania dobrze tej czynności powinien być wypływ płynu z innych otworków. Tak postępuje się z następnymi otworkami, które po tej czynności należy dokładnie i trwale zaślepiać woskiem lub kitem. Wstrzykiwania impregnatu w przypadku „kołatka, „ należy dokonywać zaraz po ukazaniu się z otworka, wysypującej się mączki drzewnej. Mączka drzewna, potwierdza, że w kanaliku jest żywy, żerujący owad, w postaci larwy lub osobnika dorosłego. Zwalczanie, niszczenie tych groźnych owadów można jeszcze dokonywać przy pomocy punktowego podgrzewania drewna, do temperatury 50 stopni C, szczególnie tam gdzie dochodzą odgłosy jego żerowania. Czynność tą należy wykonać w sposób nieniszczący drewna, szczególnie jego powłoki lakierowej. Stosując jednak tą metodę należy zachować jak największą ostrożność!

Wykonując zabiegi zwalczania owadów drewna, szczególnie – kołatka lub spuszczela, należy zawsze postępować systematycznie i konsekwentnie. Nie należy, przede wszystkim dopuścić do tego by dorosłe owady opuściły kanaliki. Poza tym należy systematycznie wstrzykiwać płyn chemiczny do otworków i ich zaślepiać i zaklejać woskiem, co osiągnie się spodziewany sukces, w postaci zahamowania dalszego ich rozwoju. Zabiegi te są trudne, długotrwałe, ale przynoszące pozytywne efekty, w postaci zniszczenia tych owadów, szczególnie ich żarłocznych larw i wstrzymania dalszego ich rozwoju. To jest najważniejszym celem tego procesu zwalczania owadów drewna. W publikacji tej przedstawiłem w krótkim zarysie miejsca najczęstszego występowania tych owadów w konstrukcjach budowlanych, metody i środki ich zwalczania. Na podsumowanie należy stwierdzić, że owady drewna są groźnymi szkodnikami i należy z dużą determinacją ich zwalczać, by nie dopuścić do całkowitej degradacji drewna wbudowanego w każdej postaci.

INŻ. ZBIGNIEW GĘSIŃSKI
Rzeczoznawca NOT,
wieloletni biegły sądowy w dziedzinie technologii drewna, Fot. Autora i z Internetu,

4.7/5 - (53 votes)

Data publikacji: 14 stycznia, 2013

Autor:

4.7/5 - (53 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Michał
    środa, 31 maja, 2017

    Witam Pisał Pan o metodach termicznych jak ocenia Pan technologie mikrofalową ( Saurus) w walce z szkodnikami? drewna. Czy punktowe nagrzewanie jest rozwiązaniem problemu?

  2. Dawid
    czwartek, 6 lipca, 2017

    Polecam firme Carsekt. Oni zajmują się takimi sprawami.

  3. Tadeusz
    piątek, 1 września, 2017

    A ja polecam DREVPOL – robią i małe i wielkie obiekty, profesjonalnie i grzeczna obsługa.

  4. Karol
    poniedziałek, 25 września, 2017

    Bardzo ciekawy artykuł odnośnie zwalczania szkodników drewna.

    A co do firm zwalczających szkodniki drewna polecam firmę CORNECO, zdecydowanie profesjonaliści w swojej branży. Pomagają w identyfikacji szkodnika i zwalczeniu problemu.

  5. Marcin G
    piątek, 13 października, 2017

    Ja polecam firmę Prestige DDD. Profesjonaliści.

  6. robaczek
    sobota, 18 listopada, 2017

    Interesujący artykuł. Kupując drewno konstrukcyjne nigdy nie zwracałem uwagi na to, czy nie jest ono zaatakowane przez owady. A walka z nimi jest, jak opisane w artykule, niezwykle trudna. Nauczka na przyszłość, trzeba dokładnie sprawdzać drewno nie tylko przed montażem, również w czasie eksploatacji.

  7. MarcinK
    niedziela, 19 listopada, 2017

    Drewna idealnego nie ma, zawsze się trafi jakaś wada. Oczywiście możemy zadbać o to by kupując drewno tych wad było jak najmniej. Ciężko jest żerujące w drewnie robactwo wyplenić ale przy dobrych środkach i technologii udaje się to praktycznie idealnie. Należy zadbać przy zakupie o oględziny drewna i wszelkie widziane zmiany w drewnie odstawić na bok. Trudno będzie nam w domu walczyć z zakażonym drewnem a jeśli już takie mamy to na pewno ta walka potrwa długo opóźniając nam budowę. Dobrze, że można tutaj sporo zebrać dobrych informacji i w praktyce je wypróbować i ograniczyć w ten sposób choć trochę straty.

  8. Zofia M.
    niedziela, 19 listopada, 2017

    Zawsze może się coś trafić, nawet u najlepszego producenta. Dlatego ważna jest konserwacja i odpowiednie dbanie o drewno.

  9. Detal
    niedziela, 19 listopada, 2017

    Ten artykuł dowodzi temu, że większość insektów rodzi się już na składzie drewna, a więc drewno jest niewłaściwie sprawdzone. Powinny zostać wprowadzone obowiązkowe normy i testy, które zmuszałyby do właściwego zaimpregnowania drewna. Ale kiedy już mamy do czynienia z takim zainfekowanym drewnem to warto sięgnąć do tego artykułu, który wyjaśnia jak postępować w określonych sytuacjach. Gorąco polecam i pozdrawiam serdecznie.

  10. karolek
    niedziela, 19 listopada, 2017

    Impregnacja drewna to obecnie niemal obowiązek . Kiedyś tego nie stosowano co widać po nie których konstrukcjach po kilkunastu latach są dziurawe jak sito.

  11. IśkaG.
    niedziela, 19 listopada, 2017

    Dobry artykuł.Jak dotąd nie mieliśmy problemu ze szkodnikami drewna i nie trzeba było z nimi walczyć choć wiem jakie szkody moga poczynić w drewnie.Najlepiej zapobiegać i odpowiednio zabezpieczać drewna,ale może się zdarzyć,ze takie drewno zakupimy.

  12. czytałem
    niedziela, 19 listopada, 2017

    Jak widać robactwo jest wredne. Dobrze jak drewno dostajemy to mamy jeszcze czas go zakonserwować i potraktować kilkoma różnymi preparatami. Gorzej kiedy drewno jest już zabudowane i zostało zaatakowane. Jest to pracochłonne, ale ratować trzeba. Artykuł pokazuje czym i jak.

  13. agata
    poniedziałek, 20 listopada, 2017

    Lepiej zapobiegać niż leczyć. Drewno to piękny materiał, niestety spustoszenia po szkodnikach już są nie do uratowania, więc nalezy zabezpieczać się zawczasu.

  14. Krzysztof
    poniedziałek, 20 listopada, 2017

    Dobrze, że specjaliści opracowali metody niszczenia takich szkodników drewna. Temperatura i chemia to największy wróg insektów

  15. Grażka
    środa, 22 listopada, 2017

    Odwieczny problem z robakami w drewnie. Super, że opisane zostały metody jak walczyć z tym problemem. Na pewno porady posłużą w przyszłości.

  16. Jacek
    środa, 22 listopada, 2017

    Bardzo pouczający artykuł,teraz będę mógł wreszcie uporać się ze szkodnikami drewna w moim domu.Dzięki zamieszczonym tutaj radom jeszcze w tym roku przystąpię do wojny z kołatkiem jak i spuszczelem.

  17. Toni
    środa, 22 listopada, 2017

    Super artykuł, polecam każdemu aby się z nim zapoznać. A już pewnością przyda się wszystkim tym, którzy mają problemy ze szkodnikami. Autor przedstawia w nim różne sposoby i techniki walki ze szkodnikami oraz wskazuje jak ważnym elementem jest odpowiednie przygotowanie i sprawdzenie drewna, które później będzie wykorzystane przy budowie np. konstrukcji dachu.

  18. staś
    środa, 22 listopada, 2017

    Okazuje się ze owady również potrafią niszczyć drewno , czego przykładem jest ten artykuł. Skutki potrafią być opłakane.Drewno nie zachowuje już takich własciwości kiedy jest zdrowe.

  19. lole
    sobota, 25 listopada, 2017

    Bardzo interesujący artykuł. Można dowiedzieć sie z niego wiele ciekawych rzeczy.

  20. lole
    sobota, 25 listopada, 2017

    Bardzo ciekawy wpis. Można dowiedzieć sie z niego wiele ciekawych rzeczy.

  21. Karol
    poniedziałek, 27 listopada, 2017

    Jest to dość ciekawy temat, a jeśli ktoś miałby problem ze szkodnikami drewna to polecam osobiście firmę Corneco.
    Pozdrawiam

  22. Jakub
    czwartek, 30 listopada, 2017

    Sami mieliśmy problem z nieproszonymi gośćmi w naszym drewnie na meble ogrodowe. Męczyliśmy się z nimi dość długo. Szkoda, że wcześniej nie widziałem tego artykułu. Mnóstwo przydatnych informacji w nim zawarliscie.

  23. GĘSIŃSKI
    sobota, 3 lutego, 2018

    Pragnę serdecznie podziękować jako autor art. za ciepłe i rzetelne opinie, ciesze się , że mogłem pomóc- pozdrawiam -INŻ.ZBIGNIEW GĘSIŃSKI

  24. vocalx
    poniedziałek, 12 lutego, 2018

    A co w wypadku gdy szkodnik siedzi w boazerii?? Zrywać czy wpuszczać środek przez strzykawkę??

  25. inż. ZBIGNIEW GĘSIŃSKI
    piątek, 16 lutego, 2018

    Należy rozpoznać jaki to owad. Jeżeli kołatek i pojedyncze listwy boazeryjne, to należy w otworki wstrzyknąć środek chemiczny i pozatykać otworki wylotowe. W innym przypadku listwy należy zdemontować i wymienić…

  26. Monika
    niedziela, 1 lipca, 2018

    Powiedzcie mi gdzie można kupić ten preparat fongitol bo szukam i nigdzie nie ma… już nie daje rady z tymi spuszczrlami. Zwariować idzie

  27. Z.GĘSINSIKI
    czwartek, 5 lipca, 2018

    PREPARAT FONGITOL JUŻ NIE JEST PRODUKOWANY ..

  28. Mateusz G
    niedziela, 22 lipca, 2018

    Dziękuję za profesjonalny artykuł. Czy mógłby Pan polecić najskuteczniejszy obecnie preparat? Od dwóch lat walczę ze spuszczelem żerującym w płatwiach na poddaszu, ale z mizernym skutkiem. Używam preparatu Altax Hyloyox Q, który wtryskuję do wierconych otworów co kilka cm. W tym czasie mechanicznie (śrubokrętem) dorwałem trzy larwy oraz znalazłem na podłodze jednego osobnika dorosłego. Mam nadzieję, że nie spotkał drugiej połowy w celu prokreacji. Myślałem o preparacie Xilix w żelu jednakże cena jest zaporowa (1000zl za 20l, nie widziałem nigdzie mniejszych ilości) Zastanawiam się też, czy istnieje skuteczna metoda lokalizacji larw, gdyż metoda “na ucho” nie wydaje się wystarczająca. Z góry dziękuję za porady.

  29. Z.GĘSINSIKI
    poniedziałek, 23 lipca, 2018

    Drogi Panie ja w art.nie poruszałem metody nawiercania otworów, należy tylko wstrzykiwać w otworki wylotowe i to dokładnie bo larwy przebywają w kanalikach. Każdy środek chemiczny jest skuteczny, jeżeli natrafi na spuszczela. Przy tym należy pamiętać o zalepianiu otworków. Jak Pan może, proszę nadesłać,zdjęcia zarobaczonych elementów i otworków na zbliżeniu -pozdrawiam – zbigniew.gesinski@alfa.pl

  30. Bartosz
    środa, 3 października, 2018

    Dzień dobry, mam tarcice orzecha, która jest dość mocno zainfekowana kornikiem jednak na swój własny użytek chce wykorzysta ja do swoich projektów, jeden ze stolarzy polecił mi zakonserwowanie zwykłym rozpuszczalnikiem i zawiniecie folią na dobę, a następnie powtórzenie operacji. Wydaje mi się to bardzo dobrym rozwiązaniem, tym bardziej ze rozpuszczalnik po czasie wyparuje i drewno nie będzie przesycone chemia a jago kolor nie ulegnie zmianie, niestety nie pamiętam czy powinien to być rozpuszczalnik ekstrakcyjny czy nitro, może ktoś z państwa podpowie ?

  31. inż.Zbigniew Gęsiński
    poniedziałek, 8 października, 2018

    Panie Bartoszu – kornik nie żyje w drewnie, jest to na pewno spuszczel , który jest groźny i należy go zwalczyć, to tyle. Natomiast ta technologia foliowo- rozpuszczalnikowa, podana przez stolarza może jest dobra, ale nie dla drewna……

  32. Sławek
    sobota, 3 listopada, 2018

    Panie Zbigniewie mam pytanie umnie zaatakowały mi poddasze termity latające jak je usunąc jest cos takiego dobol fumigator gas czy to jest skuteczny preparat poddasze mom czsowo nieskoniczone a drewno imprgnowałem opryskiwaczem cztero krotnie zwykłym impregnatem do więziby dachowej

  33. ZBIGNIEW GĘSIŃSKI
    piątek, 16 listopada, 2018

    Termity zasiedlają stare pnie drzew.Jak dotychczas nie są grozne dla więzby dachowej zabezpieczonej zgodnie z wymogami prawa budowlanego.

  34. Wojtek
    poniedziałek, 7 stycznia, 2019

    Panie Zbigniewie a co się stanie jak zaimpregnowaną(hylotoxem)więźbę dachową pokryjemy pianą pur?

  35. Milosz
    piątek, 11 stycznia, 2019

    Witam Pana, czy słyszał Pan o zabezpieczaniu drewna przed szkodnikami octem? Podobno takie naturalne metody stosuje się w skandynawi a pytam dlatego, że chciałem tak zabezpieczyć remontowany dom drewniany ale nie mogę nigdzie uzyskać jakichkolwiek bliższych informacji.

  36. inż.Zbigniew Gęsińsk
    czwartek, 24 stycznia, 2019

    Nie słyszałem, obecnie stosowane środki chemiczne są wystarczające, należy tylko prawidłowo proces impregnacji przeprowadzić….

  37. Truchal
    środa, 24 kwietnia, 2019

    Milosz pyta o ocet. Warto sobie zadać pytanie, czy ocet Tobie szkodzi, a owady są odporniejsze niż ludzie. Ocet im szkodzi, jeśli w nim się utopią. Proponuje dostępne środki chemiczne, a naturalne sposoby proponuje odłożyć.

  38. Janek
    czwartek, 27 czerwca, 2019

    Co zrobić żeby korniki więcej się nie pojawiły. Czy trzeba takie drewno jakoś impregnować ? Korniki dosłownie zjadały mi altanę, aż w końcu kupiłem Vigonez neptune na korniki. Nie widać żeby coś dalej się działo ale mimo tego wolałbym jakoś zabezpieczyć przed ponownym takim incydentem.

  39. inż.Zbigniew Gęsińsk
    piątek, 5 lipca, 2019

    Korniki nie zjadają drewna , żyją w łyku miedzy drewnem a korą . Proszę przeczytać moją odpowiedz z 20.10.8

  40. Ryszardinho
    piątek, 12 lipca, 2019

    Witam,

    Szukam produktu który zaatakowałby pleśnie i owady na więźbie dachu a jednocześnie służył jako protektor drewna na kolejne lata.

    Aktualnie zastanawiam się nad dwoma specyfikami:
    – TYTAN Impregnat do drewna więźba dachowa
    – TYTAN Impregnat owadobójczy na owady szkodniki

    Czy jest to dobre rozwiązanie? Na konstrukcji są już widoczne uszkodzenia spowodowane przez owady.

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

  41. Zenon
    czwartek, 25 lipca, 2019

    Witam. Czy w Polsce jest dostępny skuteczny środek przeciw termitom? Szukam czegoś do zabezpieczenia domów, które maję być stawiane w Algierii.

  42. Hanna
    czwartek, 5 grudnia, 2019

    Witam, ile czasu nagrzewać listwę przypodłogową lampą podczerwieni?

  43. Urszula
    środa, 1 stycznia, 2020

    Proszę o pomoc, od paru miesięcy słychać w naszym domu tj. w futrynie drzwi od łazienki pracę kołatka ( pojawiły się otwory i drobne trociny). Jak pozbyć się problemu?

  44. Urszula
    środa, 1 stycznia, 2020

    Dodam, że futryna i drzwi są z drewna dębowego

  45. Marcin
    niedziela, 23 lutego, 2020

    Szanowny Panie, dziękuję za artykuł. Najprawdopodobniej mam kłopot z kołatkiem (malutkie ok. 1mm okrągłe dziurki). Z Pana opisu wywnioskowałem, że mógłbym użyć Karchera, który pod dużym ciśnieniem wypuszczą gorącą parę i skierować w otworki. Czy myśli Pan, że takie działanie ma sens?

    pozdrawiam
    Marcin

  46. inż.Zbigniew Gęsiński
    wtorek, 24 marca, 2020

    Wszystkich zainteresowanych sprawami art. proszę o kontakt :zbigniew.gesinski@alfa.pl

  47. starfrombar
    poniedziałek, 27 kwietnia, 2020

    Palę w domu kominkiem. Po tegorocznej zimie mam i w domu i w komórkach z drzewem, na elewacji budynku mnóstwo owadów tycz cieśla. Można je czymś zwalczyć?

  48. robale
    niedziela, 5 lipca, 2020

    Witam…kupilam domek letni drewniany w ubieglym roku zostala zaimpregnowany od zewnatrz pomalowany na czarno drewno bylo stare i teraz widze ze cos swidruje i wylatuje z otworkow pyl drzewny oczywiscie kolor drzewa czy ktos mi pomoze to zniszczyc czy sama dam rade, Dziekuje Teresa

  49. Hanna
    czwartek, 30 lipca, 2020

    Mieliśmy fumigację domu w lipcu 2020 wykonaną przez firmę Drevpol. Wszystko przebiegło sprawnie, terminowo.
    Mam tylko jedno zastrzeżenie.
    Sprzętu z elektroniką pozostawiony w domu w czasie fumigacji się psuje!!!
    Informowali o usunięciu z domu takiego sprzętu, ale zawsze mówili, że nie mieli przypadków że coś się zepsuło. Wiedzieli i widzieli, że mamy dużą drukarkę, która ma sporo elementów miedzianych a jednak nie zasygnalizowali żeby KONIECZNIE z domu wynieść. Pomimo zabezpieczenie zepsuła się (wszystkie silniczki się zepsuły i styki miedziane w klawiaturze drukarki). Uważam, że gdyby uczciwie powiedzieli że takie elementy się psują na 100% to gdzieś byśmy ją wywieźli. Przez przypadek zostawiłam mikser i też się zepsuł. Programatory w pralce i suszarce też coś fiksują po fumigacji.
    Piszę tą informację po to, żeby BARDZIEJ uświadomić osobą, które decydują się na fumigację że wszystko co z elektroniką muszą wynieść z domu. Dodam, że firma nie ponosi odpowiedzialności za zepsuty sprzęt.

  50. Kinga
    środa, 14 kwietnia, 2021

    Przymierzamy się do gazowania domu bo mamy spuszczele, wstrzykiwanie i malowanie niestety nic nie dało, widocznie zniszczenia są już zbyt rozległe. Firma zapewnia że fumigacja jest w 100% skuteczna.

  51. Janas
    środa, 14 kwietnia, 2021

    Kinga! Możesz podpowiedzieć z kim rozmawialiście ?? Znalazłem kilka firm, ale opinie różne…

  52. Franek Minsk
    poniedziałek, 6 czerwca, 2022

    NAFTALINA + SPUSZCZELE !!!
    NAFTALINA JEST STOSUNKOWO TANIA I SMRODZI NIEŹLE
    JAKIE SZACUNKOWO ILOŚCI NA 1M3 PODDASZA NIEZAMIESZKAŁEGO WYKŁADAĆ ŻEBY UZYSKAĆ PRZYNAJMNIEJ UTRUPIENIE FRUWAJĄCYCH SPUSZCZELI ? BO ZDAJĘ SE SPRAWĘ ŻE UTRUPIĆ LARWY JEST NAPEWNO DUŻO CIĘŻEJ- ŻE CHYBA TEŻ ONE SĄ BARDZIEJ ODPORNE. ALE WAŻNE JEST ŻE MOŻNA WYŁOŻYĆ I 200GRAMOW NA 1M3 CZYLI NA PODDASZE TRÓJKĄT NIEZAMIESZKAŁY I Z 10KG – JAKIE SĄ TEGO PRAKTYCZNE EFEKTY? MOŻE KTOŚ IE PODPOWIE? CHODZI O TO ŻE np PERMETRYNA JEST BARDZO DROGA I JEJ SMRÓD JEST NIEWIELKI A WIADOMO ŻE STOSOWANA MEMBRANA NA PODDASZU POWODUJE ŻE SZYBKO DOSYĆ SMRÓD ZOSTAJE PRZEWIETRZONY – WYSTARCZY JAK WIATRY POWIEJĄ – ALE W POGODZIE BEZWIETRZNEJ SMRÓD SIĘ TRZYMA. http://l24.lt/pl/ciekawostki/item/341873-jak-pozbyc-sie-kornikow
    należy jak najszybciej zareagować, pomoże zwalczyć mylnie nazywanych korników jest terpentyna. Ten sposób jest pracochłonny, chociaż mniej kosztowny, gdyż poza terpentyną potrzebna jest tylko igła i strzykawka. Przy pomocy strzykawki po prostu wstrzykuje się terpentynę do każdej zrobionej przez kołatki dziurki, tak aż specyfik zacznie z wydrążonego  przez szkodniki kanalika wyciekać.
    Innym sposobem, jeżeli są np. uszkodzone tylko meble, może być terpentyna oraz kilka puszek (mogą być po konserwach). W tym przypadku nogi mebla wstawia się w puszki i wlewa się do nich terpentynę lub przygotowaną wcześniej mieszankę terpentyny, nafty i naftaliny. Chociaż taka metoda wymaga sporo czasu, ale jej zaletą jest to, że nie jest zbyt pracochłonna. Wystarczy co kilka dni aż do skutku uzupełniać ilość terpentyny w puszkach.
    Jeżeli przedmiot zaatakowany przez kołatki jest małogabarytowy, wtedy zwyczajnie w ciągu około miesiąca go się moczy w naczyniu napełnionym terpentyną. Można posłużyć się również benzyną, naftą, formaliną lub denaturatem,…
    Specyficzna mieszanka z 10 łyżeczek terpentyny, 10 łyżeczek nafty oraz 1,5 łyżeczki naftaliny w proszku też będzie skuteczna w działaniu. Aby uskutecznić taką metodę dodatkowo potrzebne są: duża strzykawka, gruba igła, butelka plastikowa oraz wosk pszczeli, czyli kit.
    Składniki należy zmieszać i rozpuścić w butelce, wstrząsając butelkę aż się ostatecznie rozpuści naftalina, a następnie wstrzykiwać mieszankę do każdego otworu w drewnie i w końcu zaklejać rozgrzanym woskiem pszczelim.
    Istnieje też CEBULOWY 2TYGODNIOWY sposób na oczyszczenie drewnianych powierzchni od intruzów, czyli kołatków i spuszczeli. potrzebne są duże zapasy cebuli.

Podobne artykuły