Żuraw na samochodzie ciężarowym Klaas K700, czyli „mały” żuraw z ogromnym potencjałem
Oba debiutujące żurawie K1100, K700 to żurawie zamontowane na samochodach ciężarowych, przy czym K1100 o DMC 26 ton to największy, można nawet rzec historyczny (wysokość robocza haka 60 m) żuraw w produkcji, który jako model flagowy producenta – co jest całkiem zrozumiałe – otrzymał wszystkie nowości i innowacje od inżynierów z Ascheberg’u, a K700 to jego najmłodszy i najmniejszy brat o DMC 7,5 tony.
Premiera w cieniu koronwirusa
Połowa roku za nami i za sprawą globalnej pandemii COVID-19 już możemy z całą pewnością, stwierdzić, że rok 2020 na pewno na trwale zapisze się na kartach współczesnej historii świata. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo medialnego szumu związanego z pandemią koronawirusa wiele firm z naszej branży nie tylko nie zwalnia tempa, a wręcz przyspiesza i warto ten fakt odnotować. Taka sytuacja ma aktualnie miejsce u renomowanego niemieckiego producenta aluminiowych żurawi ciesielsko- -dekarskich Klaas, dla którego rok 2020 przyniósł już trzy premiery rynkowe Klaas K1100, K700 oraz podnośnik koszowy Rudi 21.
Kto śledzi na bieżąco ofertę firmy Klaas ten wie, że to właśnie od modelu K700, a niewspomnianego wcześniej K1100 zaczyna się nowy rozdział w jej historii. Dzieje się to za sprawą faktu, że K700 pomimo swojej rangi juniorskiej w gamie oferty producenta został wyposażony we wszystkie te same nowości technologicznie, w które wyposażony jest model K1100 i jest to sytuacja bez precedensu w historii tego producenta. Pikanterii całej sytuacji dodają też odkrycia z placu testowego, gdzie testowany K700 znacząco przekroczył oczekiwania inżynierów i konstruktorów szybko zyskując miano najbardziej udanej konstrukcji w historii.
Mały, ale byk
Model żurawia Klaas K700 może być kojarzony z samochodami ciężarowymi wszystkich znaczących producentów oferujących pojazdy do 7,5 tony DMC. Jednak w przypadku Klaas K700 na szczególną uwagę zasługuje Mitsubishi FUSO (marka powiązana z koncernem Daimler), które jest nie tylko najbardziej cenowo korzystnym rozwiązaniem, ale również, dzięki któremu żuraw Klaas K700 legitymuje się bardzo niską wysokością przejazdową wynoszącą zaledwie 3,20 m, co pozwala mu przemieścić się swobodnie pod znakomitą większością wiaduktów drogowych w Europie. Przy maksymalnej wysokości haka 34,5 m i udźwigu 1,6 tony konstrukcja ta może podnosić ładunek o masie 250 kg na imponujące 30 metrów wysięgu bocznego przy maksymalnej wysokości 10 metrów. Dodatkowo model ten wyposażony jest seryjnie m.in. w podwójnie i zdalnie teleskopowany wierzchołek, który umożliwia teleskopowanie pod ciężarem 750 kg (zasięg 17 m i wysokość 13,5 m). Rozwiązanie to pozwala również na pracę z podestem roboczym na wysokości sięgającej nawet 33 metry.
Kompaktowy i zielony
Klaas K700 może być opcjonalnie wyposażony w nowoczesny i przyjazny ekologicznie napęd hybrydowy, co oznacza, że może być napędzany oddzielnym silnikiem elektrycznym 400 V w miejsce standardowego silnika Diesla, który wówczas pozostaje całkowicie wyłączony. Takie rozwiązanie pozwala oszczędnie zasilać żuraw z lokalnej sieci elektrycznej w miejscu pracy, a przy tym nie emitować hałasu i nie zanieczyszczać powietrza (silnik elektryczny nie generuje spalin). Wyżej wymienione nowoczesne wyposażenie w połączeniu z kompaktowym wymiarami Klaas K700 czynią go bardzo ciekawym rozwiązaniem dla firm pracujących w ciasno zabudowanych obszarach miejskich oraz w innych miejscach o ograniczonej przestrzeni dojazdowej lub manewrowej.
Lift Polska
tel. 796 388 026
e-mail: biuro@lift-polska.pl
www.lift-polska.pl
ten żuraw to porządna maszyna, przydałby się nie jednej firmie budowlanej. nowe możliwości sprzętu, lepsze parametry wydajności, rozmiarów i ekologii przemawia za wyborem takiego żurawia. widać postęp zwłaszcza pod kątem zużycia paliwa i energii, emisji hałasu. dobry sprzęt na małe i duże budowy.
Mały kompaktowy żuraw o dużym udźwigu sprawdzi się doskonale w ograniczonym terenie budowy. Tam gdzie pole manewru jest utrudnione żuraw Klaas K700 świetnie sobie poradzi. Dodatkowo silnik hybrydowy sprawia, że pojazd jest ekologiczny i cichy.